Зошто МАНУ нема официјален став како највисока академиска инситутиција по однос на идентитетските прашања во врска со Преспанскиот Договор и преговорите со Бугарија за историските прашања ?

Додека претседателот на МАНУ е без став, дел од членовите порачуваат: Поимот Македонија не смее да се сведе на географски поим

Членови на МАНУ денеска преку соопштение ги изнесоа своите ставови во врска со, како што наведуваат, некои проблематични...

Узунов Бобан / 26 јули, 2019 14:04

Во моментот во Ману се случува судир помеѓу слободномислечките академици и групата која поради идеолошки причини или лични бенефиции од власта ги поддржува позициите на Зоран Заев и Владата.

Што се случува во МАНУ, зошто раководството молчи по скандалозната изјава на Заев ?

Хаос во Ману по скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев дека Македонија крадела историја од соседите. Во моментот во...

Катерина Крстиќ / 24 јули, 2019 10:22

Таа смета дека акронимот МАНУ не смее никако да се промени бидејќи преку тоа име е позната институцијата.

Академик Ќулавкова: Можно губење на статусот на Македонскиот јазик и наметнување на друг

Статусот на македонскиот јазик кој до скоро беше сигурен и заштитен според европската терминологија и прогласен за државен...

admin@magazin / 20 март, 2019 22:57

Телото за помирување на Канческа Милевска отвара свои канцеларии во пет градови низ Македонија, посебна тема е и апсењето на Мијалков за кој можно е да се побара амнестија

Телото за помирување излезе од своите надлежности, ќе работи и на 20 закони

Јавни дебати за уставните измени на целата територија на државата, побара синоќа групата што е дел од телото за помирување. Сметаат...

Мартин Попоски / 4 декември, 2018 6:52

Почина академик Блаже Ристовски, кој ќе остане во сеќавање со неговата целосна посветеност и научни достигнувања во афирмацијата на македонската историографија

Почина академик Блаже Ристовски

Македонската академија на науките и уметностите со голема тага соопштува дека на 28 ноември 2018 година почина академик Блаже...

Мартин Попоски / 29 ноември, 2018 9:43

И Бојкотирам ама и академик Радован Павловски јасен, кога станува збор за Северна Македонија тоа е преименување, прекрстување, промена на идентитетот

Бојкотирам упаднаа во МАНУ, им врачија декларација на Македонскиот народ

Додека траеше научната расправа во МАНУ движењето Македонска преродба го изразија незадоволството од Преспанската спогодба...

Мирко Бачиќ / 11 септември, 2018 21:42

Се очекува портпаролката на Европската Комисија, Коцијанчич, да појасни, дали Џес Бејли, прв го прекрши нејзиниот повик за немешање во внатрешните работи на Македонија

Бејли “чадорот” со говор во МАНУ не е мешање во внатрешните работи?

Македонските граѓани да ја зграпчат шансата и да гласаат на референдумот, порача амбасадорот Бејли, познат и како “чадорот”. Со...

Мирко Бачиќ / 16:34

Откако го пофали Договорот од Преспа, претседателот на МАНУ, Таки Фити, сега бара пофлексибилно решение за организацијата да не се преименува во АНУСМ

Фити “пее нова песна”: МАНУ ќе бара да си остане МАНУ

Претседателот на МАНУ, академикот Таки Фити, истакна оти МАНУ е свесна дека решавањето на спорот морало да биде спроведено...

Мирко Бачиќ / 16:17