Секој еден од нас има одговорност за грижа за сопственото здравје, но и грижа за здравјето на своите најблиски.

МУЗИЧКИТЕ ЅВЕЗДИ ПОРАЧУВААТ „НОСАМ МАСКА“ ЗА ПОВТОРНО ДА СВИРИМЕ ПРЕД МНОГУ ПУБЛИКА, „НОСАМ МАСКА“ ЗА СЕБЕ И ЗА ТИЕ ШТО ГИ САКАМЕ

Музички уметници, македонски естрадни, ја поддржуваат кампањата „НосамМаска“. Влатко Стефановски, Никола Перевски, Каролина...

Сара Фемина / 11 ноември, 2020 22:20

Овој сет рестриктивни мерки Комисијата за заразни болести ќе го предложи до Владата во понеделник, поради секојдневното рушење на рекорди со бројот на новозаразени од Ковид 19.

Караџовски: Ако не си помогнеме сами себе си, не можат да ни помогнат ни 500 доктори ниту 20 болници

Ресторани, кафеани, сендвичарници, кладилници и останати економски субјекти нема да работат од 23 часот навечер до 5 часот...

Стојче Бушин / 17 октомври, 2020 8:31

На угостителскиот објект каде што вчера Георгиев имаше настап, не му е првпат да ги крши протоколите за заштита од вирусот. Директорот на Пазарниот инспекторат за „А1он“ вели дека и минатата недела му поднеле кривична пријава.

ВИДЕО: Гужви и турканици во скопски локал каде пееше Владо Георгиев – Не се носеше ниту маска, ниту се држеше дистанца

Со гужви, играње и пеење вчера се одржа настап на српскиот пејач Владо Георгиев во познат угостителски објект во центарот...

Стојче Бушин / 3 октомври, 2020 13:44

Од таму апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Министерството за внатрешни работи регистрира седумстотини и еден прекршок во текот на изминатото деноноќие по однос на...

Стојче Бушин / 20 септември, 2020 11:48

Директорот на институтот „Крис Мари“ изјави за Си-Ен-Ен дека околу 70.000 животи би можеле да бидат спасени во САД ако Американците носат повеќе заштитни маски.

ЦРНА ПРОГНОЗА ЗА АМЕРИКА: Ако не се преземат доадтни мерки, уште 134.000 луѓе би можеле да умрат од вирусот до декември

До декември, други 134.000 луѓе би можеле да умрат од ефектите на ковид-19 во Соединетите држави доколку не се воведат дополнителни...

Рејхан Бајрами / 23 август, 2020 18:32

-Заштитната маска, веќе седми месец ми е составен дел од облеката, но и од начинот на секојдневно функционирање.

Љубичиќ: Заштитната маска веќе седми месец ми е составен дел од облеката

Зорица Љубичиќ е главна медицинска сестра во Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, која советува да се почитуваат...

Стојче Бушин / 21 август, 2020 6:08

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

МВР: Казни за 385 лица за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија  по однос на мерката за неносењеличназаштита...

Стојче Бушин / 17 август, 2020 11:04

По овој основ, во Охрид, во текот на јуни и јули 2020 година, изречени се вкупно 672 барања за поведување прекршочна постапка (јуни-495, јули-177), информира СВР Охрид.

216 казни за неносење маски на плажите на Охридското крајбрежје

Во периодот од 28 до 30.07.2020 година, по плажите на охридското крајбрежје, во полициските контроли констатирани се 216 лица кои...

Стојче Бушин / 31 јули, 2020 20:54