Помошникот на министерот за односи со јавност во МВР Тони Ангеловски истакна дека благодарение на ваквите активности, се подига нивото на сообраќајна култура, а на тој начин се намалува бројот на жртви во сообраќајот

Четири пати помалку жртви во сообраќајот во март 2022, почна и нова превентивна кампања за безбедност на пешаците

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првото тримесечие...

Сара Фемина / 2 април, 2022 15:39

Во моментов тие се сместени во хотел во охридско Лакочереј, а сопственикот тврди дека нема никакви проблеми со гостите.

Припадниците на „Лев Тахор“ се огласија од охридското село Лакочереј

Ги  отфрлаат како лаги и шпекулации тврдењата за нивните активности во местата каде привремено престојуваат. „Се што...

Перо Милчин / 23 февруари, 2022 19:47

Во сите контролирани објекти изречени се и глоби од страна на УЈП по основ на неиздавање фискални сметки.

Акција на МВР, ДПИ и УЈП: Во Тетово затворени 4 угостителски објекти, затекнати 27 лица без сертификати

Во координирана акција на Министерството за внатрешни работи, Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи...

Сара Фемина / 12 февруари, 2022 14:12

Во домот на таткото на Јаулески беа извршени претрењи во рамки на истрагата на финансиска полиција која по пријава на ЕВН истражува како земјиште е купувано ефтино и препродавано неколкупати поскапо на ЕВН за да се градат соларни централи.

Запален автомобилот на братот на пратеникот Јован Јаулески

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески вчера вечер објави дека е запален автомобилот на неговиот брат. Првичните сомневања...

Перо Милчин / 8:18

2021 беше година во која немавме ограничување на движењето, а има 111 жртви. Во 2013 има 198 жртви во сообраќајот

Во 2020 имаме 125 жртви во сообраќајот, за време на локдаун!

Во 2020 имаме 125 жртви во сообраќајот, за време на локдаун! 2021 беше година во која немавме ограничување на движењето, а има 111...

Перо Милчин / 5 февруари, 2022 10:54

После чекање од 45 минити, полицијата се појави на местото на настанот но него обрзбеди местото на несреќата, туку местото го обезбедија лица што се најдоа на местото!

Тешка несреќа кај Охрид: Полицијата дојде со закаснување од 45 минути

Тешка несреќа на магистралата Охрид Кичево! Денеска после 11 часот на магистралата Охрид-Кичево, кај селото Црвена вода се...

Рејхан Бајрами / 29 декември, 2021 13:10

Пронајденото е фотодокументирано и одземено за вештачење, а Н.И. е задржан во Полициската станица Тетово за расчистување и документирање на случајот, по што против него ќе бидат изготвени соодветни поднесоци.
Полициски службеници на СВР Тетово-Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово денеска (16 декември) околу 7 часот, при планирана контрола, а по претходни оперативно потврдени сознанија, на наплатна станица Желино, го лишиле од слобода Н.И.(53) од Скопје. При преглед на возилото што го управувал „фиат добло“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на скопска фирма, во возилото биле пронајдени 26.540 разновидни петарди и друга пиротехника и 77 килограми тутун, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Запленети над 26.000 парчиња пиротехника во Tетовско

Сообраќајни полицајци успеале да откријат и запленат над 26 илјади парчиња пиротехника утринава на наплатна станица за патарина...

Едмонд Бекири / 16 декември, 2021 10:31

Од МНР информираат дека двајца нивни вработени се упатени на испомош во Амбасадата на Северна Македонија во Софија со цел да помогнат околу сите процедури поврзани со трагичниот настан.

МНР формира кризен штаб за трагедијата: Објавен е телефонски број на кој може да се јават роднини

Имајќи ја во предвид тешката несреќа што се случи синоќа во Република Бугарија, во која многу наши државјани ги изгубија...

Сара Фемина / 23 ноември, 2021 12:37