Сите ја запознаа скромната Атиџе по улогата во Медена земја, но и таа како и останатите пчелари е загрижена од климатските промени и намаленото производство на мед.

Атиџе Муратова ја открива цената на нејзиниот мед- еве колку чини!

Во земјава има регистрирано околу 6500 производители на мед а една од нив е и хероината на македонскиот документарец „Медена...

Катерина Крстиќ / 24 јуни, 2020 17:20

Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе која додава  дека овој период додека сите се плашат од Корона таа повеќе е во Бекирлија, си диши чист воздух, сади лук, кромид и компир, се дружи и со кучето и со пчелите. Е токму пчелите овој период најмногу ја натажуваат, оти не и се сите на број. Разочарана е што има луѓе што сакаат само да му наштетат на другиот.

„Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“: Атиџе разочарана, и биле скршени 20 нови, а две стари трмки со пчели украдени!

Во интервју за mms.mk Атиџе Муратова, хероината на Медена Земја, која успеа да стигне и до срвениот килим на Оскарите, вели дека...

Катерина Крстиќ / 25 мај, 2020 12:07

Нашата потрага по вистината ја продолживме кај семејството Сам, останатите ликови во Медена земја. И тие се пожалија дека добиле само празни ветувања.

НИШТО ОД ВЕТУВАЊАТА : Атиџе не доби ни работа, ни песна- повторно остана сама со пчелите!

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот Медена земја пред четири месеци ги доби од градоначалникот на...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2020 23:37

Големиот успех што го постигна филмот „Медена земја“ го обезбеди националното обединување околу тој повод за радост

Која Македонија ја претставува Атиџе? Вистинската или „Северџанија“

Доделувањето на оскари заврши. Целата македонска јавност беше одземена од интересот за тоа дали филмот „Медена земја“ кој...

Магдалена Стојмановиќ / 10 февруари, 2020 13:40

Пендаровски ушати честитки за екипата која работеше на документарецот кој донесе голем успех за нашата држава иако не доби Оскар.

Пендаровски до тимот на “Медена Земја”: Македонски филм за првпат постигна ваков успех

Претседателот Стево Пендаровски се огласи на својот Фејсбук профил и напиша дека тимот на Медена земја, филмот кој беше номиниран...

Катерина Крстиќ / 11:02

Она што секако ја привлече јавноста е моментот кога беше прогласен документарниот филм „Американска фабрика“ за најдобар документарен филм. Имено продуцентака Џулија Рајхарт која одржа краток говор по земањето на наградата, проговори и за Медена Земја, и рече дека тоа е филм кој ја опишува Македонија.

Моментот кога „Северна“ не беше спомената на „Оскарите“

Цела Македонија вчера беше во неизвесност и очекуваше нашите претставници на престижните Оскари, и филмот Медена Земја да...

Катерина Крстиќ / 10:18

Документарецот „Медена земја“ е номиниран во категориите најдобар документарец и најдобар интернационален филм.

ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА СО ПОДДРШКА ЗА “МЕДЕНА ЗЕМЈА”: Филмот кој денеска е во трка за два Оскари

Денеска е 92-тоиздание на престижните Оскари, денот кога цела Македонија сплотено ќе ги стиска палците и ќе биде во неизвесност...

Катерина Крстиќ / 9 февруари, 2020 9:54

Токму поради Атиџе, режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и убавините на нашата земја, Македонија стана најпребарувана локација поврзана на наградите Оскар.

Поради „Медена земја“ Македонија е најпребарувана локација

Македонскиот документарец „Медена земја“, и донесе многу позитивни работи на нашата земја. Освен што беше номиниран за...

Катерина Крстиќ / 7 февруари, 2020 10:08