За жал во Македонија, новинарите не уживаат целосна слобода на изразување, тие често пати биле малтретирани, па дури и насилно отстранети од Собранието на РСМ, како што е случајот со претходната влада.

Алијанса за Албанците: Новинарите во Македонија немаат целосна слобода на изразување и често пати се малтретирани!

Денес е 3-ти мај, Меѓународен ден на слободата на медиумите. Овој ден нè потсетува на работата на медиумите и новинарите кои...

Перо Милчин / 3 мај, 2020 15:47

Стандарди, правила, протоколи… Така се организира држава.

Турбо пи-ар! Курчење до бесвест- И после ќе се чудиме зошто ни се случува ова што ни се случува!

Е навистина блескате, другарки и другарчиња, дами и господо! Во еден ден, здравствените власти во Македонија ги испратија...

Перо Милчин / 10 април, 2020 13:53

Шансата за зарази е, врз основа на скоро 3 месеци појава на изворот на инфекција, Вухан - 0,7%.

Што се крие зад медиумската “паника” за корона вирусот?

Еве една статистика поврзанa со корнона вирусот.  До денес, WHO објави дека има 79.300 вкупно заразени со Ковид-19. Од нив, огромно...

Македонка Димкин / 1 март, 2020 5:31

-Не смееме да дозволиме повторување на минатото, треба да бидеме конкретни со конкретни случаи и институции, а не слепо да веруваме и се потпираме на лажни и непроверени информации пласирани на некои портали.-истакна Манчевски.

Манчевски: За разлика од порано, денес судовите носат пресуди

-Сега институциите на системот функционираат. Главен проблем кај медиумите е ширење на лажни вести, зашто МИОА е министерство...

Мирко Бачиќ / 19 февруари, 2020 7:20

Во текстото се вели дека минатата седмица во Министерството за надворешни работи на Грција се одржал состанок под шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас со учество на високи дипломати, а целата била „да се разгледаат следните чекори од Атина, земајќи ги предвид изјавите на Зоран Заев за евентуално замрзнување на дел од Договорот од Преспа, а поконкретно одредби поврзани со отворање на пристапнте поглавја“.

„То Вима“: Следните потези на Атина за Скопје и Тирана по француското вето

 Атина планира конкретни потези во следниот период со цел да ја потврди надградената улога што се обидува да ја има на Балканот...

Весна Петровска / 4 ноември, 2019 11:07

Соседните медиуми постојано пренесуваат актуелни информации од земјава, како и новостите со случајот Рекет, но вчера беше пренесена и веста дека Боки13 е пренсен во клиника откако колабирал во тоалет во судот.

Медиумите од регионот загрижени за здравјето на Боки13

Што се случува со Бојан Јовановски, каква е неговата здравствена состојба, како е третиран во затворот во Шутка…Се само...

Катерина Крстиќ / 9 октомври, 2019 11:04

Пред некој ден имало некаква промоција на странска инвестиција во државава. Свечено била пуштена во употреба австриска фабрика во која се вработуваат 240 лица, со можност за уште 140.

Николовски: Немаме реформирана опозиција, тоа е истата што падна на изборите, која ја имаше „заробено“ или „украдено“ државата

Два дена Собранието „паламуди“ за се и сешто, а всушност се бираат новите двајца министри и тројца заменици. Во тоа паламудење...

Сара Фемина / 1 септември, 2019 9:48

Анализата опфаќа податоците за економското работење на Јавниот радиодифузен сервис и комерцијалните телевизии и радија, како и од мерењата на гледаноста и слушаноста на телевизиските и радиостаниците. Нејзина цел е да обезбедат сеопфатни сознанија за состојбите во телевизиската и во радиската индустрија за претходната година.

АВМУ: Македонските медиуми лани работеле со загуба

Финансиските резултати од работењето на јавниот радиодифузен сервис и на комерцијалните телевизии и радија за минатата...

Катерина Крстиќ / 31 јули, 2019 11:14