Како што велат за Фокус високи партиски извори, тој посочил дека останува за да не дозволи дестабилизација на парламентарното мнозинство и владата, во пресрет на сериозните предизвици со кои се соочува државата, пред се на надворешно-политички план.

Меркел и Макрон го убедувале Заев да почека со оставките

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера пред сопартијците истакнал дека одложувањето на неговите оставки од лидерската и премиерската...

Рејхан Бајрами / 10 ноември, 2021 11:36

Од своја страна, Рама, кој во континуитет ја критикува ЕУ и состојбата на двете земји ја споредува со драмата „Чекајќи го Годо“, оцени дека „ние сме заложници на национализмот внатре во ЕУ“.

МЕРКЕЛ СО ПОРАКА ОД ТИРАНА: МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ГИ ИСПОЛНИЈА УСЛОВИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО

Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, рече дека Албанија...

admin@magazin / 15 септември, 2021 7:08

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија. Меркел во Белград ќе има средба...

Рејхан Бајрами / 13 септември, 2021 6:30

Првиот чекор во таа насока го направи Данска. Данската влада во средата објави воведување дигитален корона-пасош, апликација за паметни телефони, со која поединец ќе може да докаже дека е вакциниран.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ ИМ ПОРАЧА НА ОНИЕ КОИ ОДБИВААТ ВАКЦИНАЦИЈА: „Добро, кој не сака може ќе не може да прави некои работи“

Приказната за вакцинацијата во ЕУ, иако не е започната интензивно, сега се разгледува животот по вакцинацијата и можноста...

Мирко Бачиќ / 6 февруари, 2021 18:35

„Време е да се преземат превентивни мерки против заканата од овој вирус“, рече Меркел на прес-конференција во вторникот, по состанокот со премиерите на германските покраини, пренесува Ројтерс.

ВОВЕДЕНИ НОВИ МЕРКИ ВО ГЕРМАНИЈА: Платно и шалови забранети како замена за заштитни маски во јавниот превоз

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 германски покраини се согласија да го продолжат времетраењето на...

Рејхан Бајрами / 20 јануари, 2021 10:39

Меркел на конференцијата се осврна и на прашањето за економијата, односно истакна дека ќе се посвети и на прашањето за одржување на економската активност. Меркел рече дека за цел има да ги зачува работните места.

Меркел: Очекувам да се влоши ситуацијата со коронавирусот, училиштата и градинките треба да бидат најважното прашање!

На денешната годишна прес-конференција во Берлин, германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека очекува во наредните...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 17:47

Вработениот во службата за медиуми и информации на германската влада е осомничен дека неколку години работел во египетската разузнавачка служба.

БЕРЛИН НА НОЗЕ: Во кабинетот на Меркел откриен шпион! Агентот неколку години работел за оваа странска земја!

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, откриено е лице кое со години шпионирало за египетската разузнавачка...

Катерина Крстиќ / 10 јули, 2020 16:59

Како што додаде таа, политиката треба да се обиде да ги зближи луѓето и да ги помири.

Се огласи Ангела Меркел за убиството на Џорџ Флојд!

Германската канцеларка Ангела Меркел го осуди убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд во САД, велејќи дека расизмот е ужасна...

Перо Милчин / 5 јуни, 2020 21:46