Првично тоа беше најавено за минатата недела, но беше одложено поради немање конечен договор. Инаку оваа таканаречена „метла“ беше најавувана уште за времето на претседателските избори.

Премиерот Заев денеска ќе ја објави новата „метла“

По разрешувањето на неколкумина министри, разместувањето на дел од нив и назначување на нови, денеска ќе бидат соопштени...

Катерина Крстиќ / 17 јули, 2019 10:57

Претходно имаше некои рокади на министерски места, иако остана впечатокот дека и покрај најавите единствена голема промена е тоа што министерот за финансии Драган Тевдовски беше сменет, а на негово место Заев си се постави самиот.

Утре 20 директори ќе “летаат” од позициите

Почнува неделата во која комплетно ќе заврши процесот наречен „метла“. Премиерот Зоран Заев најави дека неделава, односно...

Катерина Крстиќ / 15 јули, 2019 10:43

Никола Поповски во колумна за независен весник

Поранешниот министер за финансии на СДСМ: “Метлата” беше единствен аргумент за победа на Пендаровски и во тоа потфрлија !

Поранешниот министер за финансии на СДСМНикола Поповски во колумна за независен весник, напиша дека најавите на премиерот...

Узунов Бобан / 3 јули, 2019 8:37

Предлогот на премиерот Зоран Заев за новите министри од најавената влдина реконструкција треба до крајот на неделата да бидат доставени до Собранието, а предлогот да биде усвоен во наредната седмица.

Денеска ќе игра метлата во Владата – кој ќе биде исчистен?

Премиерот Зоран Заев по долго најавуваната реконтрукција во Владата, денеска ќе почне со реализација. Новите имиња за министрите...

Весна Петровска / 21 јуни, 2019 9:41

Познатата новинарка Јорданка Ивановска-Јоци со коментат за метлата на Заев

Јоци до Заев: Демек народот е глуп ?! Дечкото што искешира 77.000 евра на Миле Зечевиќ стана организационен секретар на СДСМ.

Новинарката Јорданка Ивановска – Јоци преку свој Фејсбук статус се обиде да покаже како изгледа метлата на Заев, потенцирајки...

Узунов Бобан / 19 јуни, 2019 7:48

Исто така ќе се разговара за позитивниот извештај од ЕУ и ветувањето и гаранциите кои ги даде Германија дека Бундестагот во септември ќе даде позитивен сигнал за преговори со Унијата.

Започна седницата на Централниот одбор на СДСМ. КОГО ЌЕ СМЕТЕ МЕТЛАТА НА ЗАЕВ?

Пред малку во Охрид започна деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. Премиерот рече дека на денешната седница во Охрид,...

Рејхан Бајрами / 16 јуни, 2019 17:58

Во емисијата тој исто така ги искоментира и советниците на премиерот Заев кои според Милчин се купени за да ги аминуваат политиките на власта.

ВЛАДИМИР МИЛЧИН: „Собранието се уште го нема преземено својот авторитет„

Во вечерашната емисија на Канал 5 „Само Вистина“ гостуваше режисерот и директор на Факултетот за драмски уметности, Владимир...

Перо Милчин / 6 јуни, 2019 22:41