Цели семејства, со поспани деца во рацете, се упатија кон градот Агуа Калиенте, недалеку од границата со Гватемала, рано утрово.

КАРАВАН ОД 4.000 МИГРАНТИ ТРГНА ВО АМЕРИКА: Немаме друг избор, тука ќе умреме(ВИДЕО)

Мигрантите од Хондурас, бегајќи од сиромаштијата, се упатија кон САД денес преку границата со Гватемала. Цели семејства,...

Мирко Бачиќ / 16 јануари, 2021 18:55

Фазлиќ рече дека голем број мигранти заминале за Сараево откако изгоре логорот за мигранти во Липа пред неколку дена, а оние што останаа сами се обидуваат да направат привремено сместување, со оглед на тоа што никој од властите не презема ништо.

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БИХ ПРЕДУПРЕДУВА: Во градот има околу 3.000 мигранти, ситуацијата е многу тешка, се обидуваат сами да направат сместување!

Во моментов има околу 3.000 мигранти во БИХ и ситуацијата е исклучително тешка, рече градоначалникот Сухрет Фазлиќ. Фазлиќ...

Рејхан Бајрами / 28 декември, 2020 10:13

Тој рече дека групата дејствувала околу десетина месеци. Полицијата денеска уапсила 10 луѓе, еден од групата е од претходно во притвор, а по еден се трага.

МВР уапси 10 криумчари на мигранти

Полицијата денеска разбила 12 члена криминална група осомничена дека криумчарела мигранти, соопшти на денешната прес конференција...

Стојче Бушин / 15 октомври, 2020 17:50

Во попладневните часови конвој на воени возила придружуван од полицијата се упати кон Шид.

ВОЕНА ПОЛИЦИЈА ВО ШИД: Погледнете како специјалните сили вооружени до заби влегуваат во логорите на мигрантите!

Специјалните единици на српската армија ја презедоа безбедноста на мигрантскиот центар во Адашевци, а во тек е и безбедноста...

Едмонд Бекири / 16 мај, 2020 23:55

„Постои можност турските власти повторно да се обидат, што доведува до друга мигрантска криза“, рече министерот.

Грчкиот министер за одбрана го повика НАТО: Морате да ни помогнете да ја одбраниме границата од мигрантите!

Грчкиот министер за одбрана Никос Панагиотопулос вчера го повика НАТО да ја засили заштитата на поморската граница на земјата...

Рејхан Бајрами / 16 април, 2020 14:02

Полицијата исто така соопшти дека турските сили исто така користеле солзавец на грчката граница.

ХАОС НА ГРЧКО-ТУРСКАТА ГРАНИЦА: Повеќе од 500 мигранти пробаа да ја срушат граничната ограда!

Конфликтите на грчко-турската граница избија доцна синоќа, каде околу 500 мигранти се обидоа да ја срушат граничната ограда...

Сара Фемина / 18 март, 2020 13:58

Ердоган изјави дека границите на Турција остануваат отворени за излез на мигрантите кон Грција.

Турција ќе продолжи да ни ги пушта мигрантите во Европа

Најголем наплив на мигранти е пред вратите на Европа, откако Ероган изјавува дека ги остава границите на Турција отворени...

Магдалена Стојмановиќ / 11 март, 2020 18:45

На социјалните мрежи во последните неколку часа се споделуваше интензиво видео на кое се гледа како мигрантите прават ршум по грчкиот остров Лезбос.

МИГРАНТИ ПРАВАТ РШУМ ПО ЛЕЗБОС (ВИДЕО)

Многу од грчките острови историски се спомнуваат како лулки на западната култура и цивилизација. Меѓу нив и островот Лезбос,...

Магдалена Стојмановиќ / 9 март, 2020 19:06