Мизрахи додаде дека треба да се напомене дека господинот Талат Џафери не беше на состанокот во Брисел како граѓанин туку како претставник односно претседател на Собрание на Република Македонија.

Мизрахи: Апсурдно е Џафери ја враќа интерпелацијата бидејќи според негово толкување станува збор за предлог на закон

„На сите во јавноста во Република Македонија им е јасно зошто стигна до таа интерпелација за Талат Џафери. Тоа е поради кршењето...

Владо Марин / 21 јули, 2021 20:30

Мизрахи потенцираше дека Резолуцијата која е креирана од МАНУ, УКИМ и МПЦ зборува за македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската историја и нема што да се коригира во неа.

Мизрахи: Резолуцијата зборува за македонски јазик, идентитет и историја и нема зошто да се коригира

Резолуцијата која ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ е креирана на таков начин за ниту еден граѓанин на Македонија нема да рече „не“...

Владо Марин / 20:29

Мизрахи додаде дека законите строго дефинираат дека на територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи исклучиво се говори на македонски јазик и се користи кирилско писмо.

Поднесовме интерпелација на Џафери бидејќи го прекрши Уставот, Законот за употреба на македонскиот јазик, како и Законот за јазиците, рече Мизрахи

Поднесена е денеска интерпелацијата на господинот Талат Џафери кој што на 28-ми јуни оваа година како претседател на Собранието,...

Владо Марин / 6 јули, 2021 6:26

Мизрахи потсети дека во време на пандемија се правеа сите напори за да се спроведат избори со цел да имаме функционално Собрание, а како што вели сега гледаме дека имаме Собрание кое не е функционално, а изминале 35 дена од верификација на мандатите на пратениците, а сеуште комисиите не се формирани.

Мизрахи: Не сакам да бидам позаштитена, сакам да сум еднаква со мојот народ!

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи во вечерашната емисија „Што не е јасно“ на Алфа телевизија рече дека...

Катерина Крстиќ / 7 септември, 2020 22:13

Зарем му беше лесно на Христијан Мицкоски изминативе три години?

Мизрахи: Мицкоски е подготвен на саможртва за својот народ и татковината

Во тешкото се бројат јуначките срца. И само злонамерните ќе кажат лош збор за човекот со срце и храброст да застане на чело...

Катерина Крстиќ / 23 јули, 2020 18:04

Зарем му беше лесно на Христијан Мицкоски изминативе три години?
Дали било што во оваа битка направи за себе или само стоеше храбро за партијата и Македонија!?

Мизрахи: Зарем му беше лесно на Мицкоски овие три години?

Во тешкото се бројат јуначките срца. И само злонамерните ќе кажат лош збор за човекот со срце и храброст да застане на чело...

Катерина Крстиќ / 22 јули, 2020 18:36

Мизрахи потенцираше дека со овие снимки само се зголемува недовербата на граѓаните во системот за здравство кој реално не функционира.

Мизрахи: Во сред пандемија има граѓани без здравствено осигурување, а гледаме снимки за поткуп!

Во вчерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија, Рашела Мизрахи, поранешниот технички министер...

Катерина Крстиќ / 24 јуни, 2020 11:17

Како прваче што брза кон школскиот двор, Зоран Заев и неговото епски неспособно окружување, ја заборавија пандемијата со Covid 19, заборавија на 104 изгубени животи и заборавија на погубната статистика која укажува дека во просек десет проценти од направените тестови во земјава, на дневна основа, отпаѓаат на новозаболени од смртоносниот вирус!

Не му е гајле кој ќе умре, муртинскиот падишах си бара соучесници!

Полека но сигурно доаѓаме до крајот на олигофрената приказна наречена обезличување на Македонија, која како своевидно крешендо...

Катерина Крстиќ / 19 мај, 2020 11:43