Груби вели дека Царовска веќе две години раководи со Министерството за труд и социјална политика, и ако биле направени погрешни трансфери во Пензискиот фонд, тие се направени во нејзино време

Криминали во Македонија прават сите, само „интегративците„ ДУИ не?

Координаторот на пратеничката група на ДУИ и близок соработник на Али Ахмеети, Артан Груби во емисијата 200 на Алсат М телевизија,...

Македонка Димкин / 31 јануари, 2019 1:09

Министерката Мила Царовска повика работниците да пријават доколку не добиле К-15.

Мила Царовска ги „чешла“ фирмите кои не исплатиле К-15 на работниците

Над 100-тина работници пријавиле неисплатен К-15 за годината 2018-та во Инспекторатот за труд, објави Миле Бошњаковски, портпаролот...

Сара Фемина / 10 јануари, 2019 7:33

Според експерите дали министерката Царовска имала законска обврска да го пријави имотот на неформалниот сопруг најдобро би одоговорила Државната комисија за спречување на корупција

Министерката Царовска има законска обврска да го пријави имотот на сопругот ?!

Министерката Царовска изјавила дека нема законска обврска да го пријави имотот на нејзиниот невенчан сопруг. Но сепак како...

Узунов Бобан / 3 јануари, 2019 14:56

Царовска со скандал на штотуку почнатата година, неформалната брачна заедница причина да се прикрие богатството на нејзиниот партнер Горан Георгиев од државни тендери

Неформалниот сопруг на Царовска, омилен на државните тендери

Три јавни набавки со вкупна вредност од 1.5 милиони денари добила компанијата „ФЛАЈ КЕМ“ ДООЕЛ Скопје, која е во сопственост...

Мартин Попоски / 12:30

Иако Заев раководи со националната програма а министерката Царовска е директно одговорна за измените во Законот, никој не сака да ги сослуша лицата со инвалидитет

Владата на Заев ќе им ги скрати правата на лицата со хендикеп

По најавите за измени и дополунувања на Законот за социјална заштита, владата на премиерот Заев на лицата со хендикеп ќе...

Мартин Попоски / 19 ноември, 2018 12:15

Предложените измени во ПИОМ фарса, за идните пензионери кои нема да ја подобрат состојбата

Козметички измени во законот за пензија

Од опозицијата реагираа дека предложените измени од министерката за труд и социјална политика Мила Царовска се козметички...

Перо Милчин / 6 ноември, 2018 20:56

Министерката за труд и социјална политика, Цароска, со ова законско решение, најранливата категорија граѓани кои преживуваат ден за ден ќе ги обремени со државни давачки

Тезгаџиите ќе мора сами да си плаќаат придонеси

Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување со кој и тезгаџиите на...

Мартин Попоски / 1 ноември, 2018 11:29

Министерството за труд и социјална политика на Република Македонија со "шок" информација за пензионерите, кои ќе имаат нови, зголемени пензии од октомври за цели 200 денари

Пензионерите во “транс”, пензииите повисоки за 1.8 отсто

Септемвриските пензии што пензионерите ќе ги добијат во октомври ќе бидат повисоки за 1.8 отсто согласно усогласување...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 14:46