Во вториот програмски период преку ИПА Програмата за прекугранична соработка со Грција се одобрени 62 проекти од кои повеќето, од првиот повик се веќе имплементирани.

Милевски: Почнуваме со реализацијата на 10 нови прекугранични проекти со Грција

Денеска ги потпишавме договорите за кофинансирање на 10 од вкупно 22 проекти во рамките на вториот јавен повик од Програмата...

Мате Парлоф / 5 мај, 2022 5:55

Зоран Милески-Кичеец утрово влегол во Казнено-поправниот дом (КПД) во Струга да ја издржи правосилната затворска казна од три години на која е осуден во случајот „Рекет“. Од Управата за извршување санкции за „360 степени“ потврдија дека во моментов се врши прием на осудениот во приемното одделение.

Појавувањето на Кичеец во струшкиот КПД следува откако пред десетина дена тој доби упатен акт од Основниот суд во Охрид. Оваа струшка институција, како што е наведено во Законот за извршување санкции, е казнено-поправен дом од отворен вид.

На осудениот му останаа за издржување помалку од три години, бидејќи околу 8 месеци беше во притвор (прво во затворот „Скопје“, а потоа во домашен), период кој влегува во пресметувањето на казната.

Сопругата на Милевски за Сител: Невини луѓе се рушат со лаги и измами

Сопругата на Зоран Милески обвинетиот во случајот Рекет преку Тв Сител упати молба до сите да престанат со коментари и невистини...

Перо Милчин / 17 септември, 2021 23:16

Тој посочи дека новина е што со овој закон се воведува нова категорија- урбани подрачја, а тоа се општините и градот Скопје.

Милевски: Годинава треба да се одржат локалните избори

Министерството за локална самоуправа како носител на политиките на рамномерен регионален развој и одржлив локален развој...

Перо Милчин / 24 февруари, 2021 16:55

Според него согласно Законот, на единиците на локалната самоуправа им е дадена голема одговорност: обезбедување на простории за работа на комисиите на пописните реони, предлагање на членовите на пописните комисиите, а претседатели на комисиите ќе бидат секретарите на општините каде што е седиштето на пописниот реон.

Милевски: Пописот не е политика туку потреба да донесуваме одговорни одлуки врз основа нареални податоци

Сите сме свесни дека простор за одложување на пописот нема и сите треба да покажеме максимална посветеност и одговорност...

Перо Милчин / 30 јануари, 2021 19:45

Годината ја завршуваме со нова Програма за локален развој и децентрализација 2021-2026 година.

Милевски: И покрај кризата реализиравме многу проекти, наша цел се функционални и транспарентни општини

Министерството за локална самоуправа не застана во спроведувањето на планираните активности иако и здравствената криза...

Перо Милчин / 21 декември, 2020 6:19

Таа заедно со своите стари пријатели со Боки 13 и Зоки Кичеец денеска за прв пат ќе седнат на обвинителна клупа за сличајот Рекет во која се осомничени за примање мито, злоупотреба а службена должност и перење пари.

Полицијата ја донесе Катица во судот (ФОТО)

Поранешната шефица на СЈО,  Катица Јанева денеска со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд на закажаното судење. Катица...

Катерина Крстиќ / 3 декември, 2019 10:11

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, пристигна меѓу првите гости со сопругата, а за брзо пристигна и министерот за администрација Дамјан Манчевски

Зорица Заева и Радмила најглавни ВИП гости на свадбата на пратеникот Милевски!

Речиси целата влада присуствуваше на свадбата на пратеникот Горан Милевски од Битола. Тој стапи во брак со докторката Марина. На...

admin@magazin / 21 мај, 2019 7:21

Од листата поканети се гледа дека Заев и Ахмети сакаат поголема инволвираност за подобра легитимност

Лидерска средба или “Ивкова слава”

Лидерската средба која е закажана за денес со почеток во 18 часот во Клубот на пратениците по објавата на имињата на поканетите...

Мирко Бачиќ / 18 јули, 2018 14:01