Обвинетиот Миле Јанакиески поранешниот министер за транспорт и врски денеска во судницата рече дека не разбира зошто на обвинителството му се брза за овој предмет кој застарува во 2031 година.

Јанакиески: Нема логика обвинителството да го брза ТНТ, предметот застарува за 11 години

Со нов состав на судечкиот совет и резервен судија поротник денеска во Основниот кривичен суд – Скопје започна од почетокот...

Катерина Крстиќ / 15 јануари, 2020 15:47

Маратонското рочиште за предметот ТНТ на СЈО, во кое на прашањата на адвокатите од 12 часот со паузи одговараше обвинетиот Миле Јанакиески, заврши доцна синоќа

НЕМА ЕУ, НЕМА ЗДРАВСТВО ЗА СИТЕ, НЕМА ПРАВДА, ама Миле мора да се суди!

Судското рочиште почна со натегање меѓу судијата Огнен Ставрев и адвокатите назначени по службена должност за времето потребно...

Македонка Димкин / 21 декември, 2019 11:12

Мерката притвор на Јанакиевски е заменета со домашен притвор со одлука на Апелацискиот суд, кој вчера на јавна седница ја разгледувал жалбата на одбраната за последното продолжување на 30 дневниот притвор.

АПЕЛАЦИЈА ОДЛУЧИ: Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор

Поранешниот министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски доцна попладнево од истражниот затвор во Шутка е спроведен...

Весна Петровска / 9 август, 2019 20:48

Актерката Симона Спировска на својот Фејсбук профил вели дека ако не може да има апсења да уживаат.

Се огласи предводничка на Шарена Револуција: Прошетајте го Миле дома-затвор-дома, а ние ќе доослепиме

Симона Спировска, девојката која беше една од предводниците на Шарената Револуција на својот Фејсбук профил напиша статус...

Катерина Крстиќ / 12:21

Имено Јанакиески не правел операција на срцето а по направените испитувања е вратен во Истражниот затвор во Шутка, јавува МКД.МК.

Јанакиески вратен во притвор- не направил операција на срцето

Откако беше објавено дека поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески има здравствени проблеми, и дека под...

Катерина Крстиќ / 29 јули, 2019 14:44

Адвокатот Новаковски изјавил дека дека во четвртокот при прегледот на Јанакиески му биле констатирани два здравствени проблеми, од кои едниот можел да се третира како итна интервенција.

Миле Јанакиески повторно пренесен во болница

Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски,кој пред речиси еден месец беше пренесен во затворот Шутка, каде...

Катерина Крстиќ / 22 јули, 2019 19:38

За лошата здравствена сстојба на Миле, говорат неговата сопруга и адвокатите, кои велат дека тој е видно ослабен, нервозен, изнемоштен, конфузен.

Состојбата на Миле Јанакиески се влошува

Веќе 13 дена поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески штрајкува со глад, во затворот во Шутка каде се наоѓа...

Катерина Крстиќ / 11 јули, 2019 19:49

Миле Јанакиески, штрајкува со глад во истражното оделение во „Шутка“ каде што се наоѓа во притвор за новиот предмет на јавното обвинителство во кој тој е еден од осомничените за злоупотреба при оттуѓување на државно градежно земјиште.

Заев: Жалам што Јанакиески е во притвор, но нема да се мешам во работата на судството

По 12 дневниот штрајк на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески кој во моментот се наоѓа во притвор во...

Катерина Крстиќ / 9 јули, 2019 19:31