Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14762, бројката на оздравени пациенти е 11965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2191.

Регистрирани нови 166 случаи на Ковид 19- 224 оздравени пациенти!

Во последните 24 часа се направени 1756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 46 -Куманово 17 -Дебар...

Катерина Крстиќ / 3 септември, 2020 19:34

На прес конференцијата Филипче посочи и дека Министерството нема можност да влијае врз, приватните оператори, но се бара правен механизам да се реагира.

Филипче: Да се навикнеме на новиот начин на живот додека не се пронајде вакцина!

Откако денеска Комисијата за заразни болести го објави протоколот за работа на училиштата во државава, се огласи и министерот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 22:42

Вчера во нашата држава беа регистрирани  138 нови случаи на ковид-19

Филипче: Избегнувајте групно собирање- ти си на одмор, но вирусот не е!

На својот Фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита...

Катерина Крстиќ / 2 август, 2020 11:43

Во однос на работата и функционирањето на базените, во протоколот за работа на базените во тек на пандемија со Ковид-19, покрај почитувањето на основните превентивни мерки за лична заштита, утврдено е пред билетарите задолжително да се обележи растојание (место за чекање) од еден ипол до два метра.

Министерство за здравство: Да се почитуваат мерките за заштита и кога сте на плажа!

Со оглед на зголемениот број посетители во туристичките места низ да се почитуваат донесените протоколи од Комисијата за...

Катерина Крстиќ / 1 август, 2020 13:18

Министерот посочи дека ние мора да научиме да живееме со вирусот, а воедно и дека мора да се почитуваат мерките за заштита. До пронаоѓање на вакцина сите избори ќе се спроведуваат со протокол, рече тој.

Филипче: Изборите ќе се спроведуваат по претходно утврден протокол!

Вчера во гостување на ТВ 1, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека во моментот располагаат со сосема доволна...

Катерина Крстиќ / 19 јуни, 2020 11:13

Со вчера објавените од Институтот за јавно здравје, 12 новопотврдени случаи во Тетово и вкупна бројка од 108 дијагностицирани и 52 активни случаи, тој град е новото жариште во коронавирусот.

Повторно раст на новозаболени од коронавирус, Тетово ново жариште

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Вчера беа регистрирани 36 нови случаи, со што вкупниот...

Катерина Крстиќ / 10 мај, 2020 10:57

До 12 часот денеска бројот на заболени со Коронавирус достигна 136, а во текот на ноќта почина уште едно лице како последица од вирусот. Станува збор за маж на 63 годишна возраст од Дебар. 

БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНАВИРУС ПОСТОЈАНО РАСТЕ: Во Македонија нови 22 случаи, вкупно 136 заболени!

Во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Дебар (4), Куманово (2) и...

Катерина Крстиќ / 23 март, 2020 17:16