Таа и нејзиниот сопруг Марко, во моментов ги живеат најсреќните денови.

Нора Шаќири си ја отвори душата: Тешко останав бремена поради болеста со која се борам

Поранешната новинарка и тв водителка Нора Шаќири-Марковиќ која во моментот е вработена во Министерството за култура, е бремена...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2019 11:14

Министерството за култура ги демантира шпекулациите пласирани во одредени портали за наводна оставка на министерот за култура Асаф Адеми.

Се огласи Министерството за култура по информациите дека министерот Адеми ќе си поднесе оставка

Откако утринава беше објавено дека министерот за култура Адеми ќе поднесе оставка поради здравствени причини, се огласија...

Катерина Крстиќ / 3 април, 2019 15:43

Од Владата изјавија дека за кадровски прашања ќе се разговара по завршување на претседателските избори.

Министерот за култура Асаф Адеми се повлекува од позицијата поради здравствени причини

Од својата позиција на министер за култура се повлекува Асаф Адеми, кој на оваа позиција дојде како кадар на Беса. Наводно...

Катерина Крстиќ / 11:55

Синдикатот за култура на Република Македонија и претседателката Сања Арсовска со став дека партиските вработувања ја уништуваат културата со нестручни и неспособни кадри

Синдикат за култура: Се вработуваат само партиски послушници

Партиски кадри на голема врата ги преплавуваат сите културни установи во земјава, остро реагираат работниците од овој сектор. Велат...

Мирко Бачиќ / 13 септември, 2018 15:57

СДСМ и ДУИ пред референдум си назначија 22 "непартиски" директори на националните културни установи, како пример, синот на поранешниот министер за култура Стефановски

Назначени директори на 22 национални установи

Назначени се директори на 22 национални установи во Република Македонија, информираат од Министерството за култура, и сите...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 10:53