Фатос Љумани си поднел оставка откако дознал дека Министерството за култура нема да му го продолжи мандатот

Неславен почеток на Албанскиот државен ансамбл во Македонија

По само една година од формирањето на Албанскиот државен ансамбл во Македонија, неговиот директор Фатос Љумани си поднел...

admin@magazin / 29 март, 2019 7:26

Нема крај на политички пресметки во Министерството за култура

Пандевска: Комисијата за култура под влијание дозволи културни обележја да останат без денар

Композиторката Ана Пандевска, која гостуваше во емисијата Отворена на Алфа, реагираше на скандалозната распределба на средствата...

Стефан Каневче / 20 март, 2019 13:00

„Скопскиот џез фестивал“ и „Офф фест“ не се согласија со доделените сретства и по ревидирањето на годишната програма на Министерството за култура

Белопета: Наместо да испраќаме соопштенија за програма и организација, подготвуваме жалби!

Скопскиот џез фестивал објави статус кој го пренесуваме во целост: Во ревидираната годишна програма на Министерството за...

Стефан Каневче / 12:43

Нови скандали во Министерството за култура

СКАНДАЛ: Министерот Асаф Адеми го укина фестивалот »Денови на македонска музика«

По скандалозната програма објавено на 8 февруари, Министерството за култура утрово објави нови резултати за Годишната програма...

Стефан Каневче / 12 март, 2019 9:25

Дали советничката на Заев го има главниот збор во Министерството за култура?

Цветанка Ласкова ги разгледува пријавите во Министерство за култура!?

Повеќе апликанти чии проекти не беа поддржани во Годишната програма на Министерството за култура, коментираат дека кога...

Стефан Каневче / 10 март, 2019 23:38

Најголемиот удар за нас дојде од Министерството за култура. Како организатори на фестивалот сме изненадени и револтирани од одлуката на Комисијата при Министерството за Култура.

Нема пари од владата за Македонскиот фестивал “Андерфест”. Организаторите револтирани

Организаторите на фестивалот „Андерфест“, кој оваа година треба да се одржи за првпат, велат дека се изнервирани од одлуката...

Рејхан Бајрами / 10 февруари, 2019 11:01

СЈО ја тресе тендерската документација на министерството за култура за 10 објекти од проектот Скопје 2014, кога министерка беше пратеничката Елизабета Канческа Милевска

Адеми потврди, СЈО води истрага за најмалку 10 објекти од “Скопје 2014”

Очигледно предметот “Тендери” на СЈО, кој се однесува на поранешната министерка за култура, актуелна пратеничка, Елизабета...

Мирко Бачиќ / 19 декември, 2018 10:17