Димитров при "крај со нервите", ако Унгарија одобри политички азил по унифицираните закони, тоа ќе значи дека ЕУ препознава политички прогон од власта во Македонија

Сијарто го “нокаутираше” Димитров, барањето за азил е правно, а не политичко прашање

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, четири дена по бегството на поранешниот премиер, не може да се помири со...

Мартин Попоски / 15 ноември, 2018 12:26

Шефот на македонската дипломатија и државниот секретар, Димитров и Димовски оствариле средба со заменик амбасадорот на Унгарија, кој го поставил "вистинското" прашање

Димитров прими “дипломатско” кроше од Унгарија

По објавата на социјалните мрежи, лично од поранешниот премиер и актуелен пратеник, Никола Груевски, дека пребегал во Унгарија,...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 19:08

Димитров Преспански договор им го "продава" на Русија, па изјави дека соработка со Москва е можна, само ако таа даде гаранции за територијалниот интегритет на Украина

Нема соработка со Русија без територијални гаранции за Украина

Македонскиот министер за надворешни работи, го навлече гневот на Руската Федерација со изјавата дадена за германскиот...

Мартин Попоски / 8:47

Владата на затворена седница номинираше уште четворица амбасадори, пополнети местата во Берлин, Виена, Сараево и Љубљана, меѓу амбасадорите за прв пат и учител

Кадар на ДУИ за амбасадор во Берлин, учител во Сараево

На вчерашната затворена седница владата усвоила одлука за номинација на уште четворица амбасадори, кои ќе пополнат дел од...

Данаил Михајловски / 8 ноември, 2018 13:09

Владата на Македонија, на седница именуваше пет амбасадори за испразнетите 30 амбасадорски места, информациите говорат дека тоа се имињата кои претходно ги објавивме

Владата именуваше амбасадори за кои Магазин веќе информираше

Владата на Македонија, на синоќешната 101 седница, конечно именуваше нови амбасадори за испразнетите 30 амбасадорски места...

Мирко Бачиќ / 7 ноември, 2018 6:22

Димитров со втор обид да ги "помине" Бучковски и Фрчкоски за амбасадори кај Иванов, Македонија во моментов без амбасадори во над 25 свои дипломатски претставништва

Бучковски и Фрчкоски извисија, прва жена амбасадор во НАТО

Од извори во Министерството за надворешни работи, Магазин дознава дека вчера е договорена следната тура на амбасадори кои...

Мартин Попоски / 4 ноември, 2018 9:53

Писмото на помошник заменик државниот секретар, Вес Мичел упатено до Христијан Мицкоски и пратениците на ВМРО - ДПМНЕ, во фокусот на руската надворешна политика

Руското МНР ги обвини САД за притисок врз македонската опозиција

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, официјално се огласи по се поголемиот притисок од страна на администрацијата...

Мирко Бачиќ / 19 октомври, 2018 7:49

Министерот Никола Димитров и по 11 дена нема јасен став дали листата на одбиени предлози и предлози за одобрување на идни амбасадори на Македонија е точна или не

Беше ли Бучковски предлог за амбасадор во САД кој го одби Иванов?

Партизацијата на македонската дипломатија носи лоши резултати, и тие се одлика на лошата организациона политика на министерот...

Мартин Попоски / 16 октомври, 2018 11:37