Комисијата за надворешни работи на Собранието на Македонија сеуште чека Димитров да достави документи за своето работење

Кога не сака дома Димитров ќе реферира пред Комитетот за надворешни работи на ЕП

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој престојува во дводневна посета на Брисел, денеска ќе се обрати пред...

Мирко Бачиќ / 29 август, 2018 8:52

Министерот Димитров заборави да истакне дека да не беше личниот проблем на Грција со нашето име ние во НАТО ќе бевме членки пред 25 години

И НАТО не сака ама како Северна

Актуелната соработка со НАТО и подготовките што ги презема Македонија во рамки на пристапниот процес за членство во Алијансата...

Мирко Бачиќ / 7:29

На покана на МНР и Димитров ОБСЕ - ОДИХР ќе го набљудуваат процесот од гласањето на референдумот за промена на името

ОБСЕ – ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорот Јан Петерсен...

Мирко Бачиќ / 27 август, 2018 14:14

Иако Димитров негира дека дал таква изјава сепак не е расположен да ја сподели службената белешка од разговорите водени при посетата на САД

Димитров во САД изјавил дека на Референдумот нема да има излезеност?

Откако пратеникот на ВМРО – ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи Антонијо Милошоски на својот Фејсбук профил...

Мирко Бачиќ / 26 август, 2018 10:58

Министерот Димитров со неумесна изјава отвори прашања дали помошта од меѓународните партнери за референдумот значи и цензура на медиумите?

Димитров дали Стејт Департментот цензурира и медиуми во Македонија?

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека Владата има помош од Стејт департментот на САД во борба против...

Мартин Попоски / 24 август, 2018 13:17

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски одлуката на Владата за именување на Тасевски за директор на БЈБ токму денес ја нарече "правда"

Жерновски: “Чудна правда! Тасевски стана директор на БЈБ на денот кога им се суди на обвинетите од 27-ми април!”

Андреј Жерновски кој е актуелен заменик министер за надворешни работи а поранешен градоначалник на општина Центар на својот...

Мартин Попоски / 22 август, 2018 14:47

Останува сомнежот ако Димитров ја говори вистината дека е во политиката од 1996-та како успеал да ја преспие 2001-ва но и 2004-та година

Димитров: “Ние ќе бидеме тоа што сме Република Северна Македонија!”

Бојкотирам е бегање од одговорност да се одлучи за прашање од кое зависи мојата иднина и иднината на мојата земја изјави...

Мирко Бачиќ / 17 август, 2018 6:03