Маричиќ во изјавата посочи дека добро е што судството ги слуша критиките, и покажва интерес да ги решава проблемите.

Маричиќ: Сомнежите во пресудите се мотив за прочистување на судството

Новиот министер за правда, Бојан Маричиќ вчера во изјава за 360 степени“ ја коментираше пресудата која предизвика голема...

Катерина Крстиќ / 6 септември, 2020 8:26

Дескоска ги избегна сите активности каде мораше да биде, уставните измени па и фамозниот закон за селективна амнестија, но остана упорна да го легализира СЈО и работата на Јанева

Кога не може Груевски, Дескоска пак ги бара Грујевски и Бошкоски

Министерката за правда, Рената Дескоска, очигледно има заинтересираност само како да ги донесе во Македонија пребеганите...

Мартин Попоски / 16 декември, 2018 13:07

Министерката Дескоска веќе побара поддршка од 80 пратеници да го легитимира неуставното СЈО со нов Закон, од ДУИ и порачаа да почека, партиските консултации допрва следат

Законот за СЈО на ревизија кај Ахмети и “пациентот”

Новиот закон за СЈО допрва ќе треба да се “испеглa” меѓу владините партнери СДСМ и ДУИ, а дури потоа и со опозициските...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 11:06

Министерката за правда која не сакаше да е застапник за уставните измени и одбегна да го состави селективниот закон за амнестија ќе го легализира неуставно формираното СЈО

Дескоска ќе (зло)употреби 80 пратеници за да го озакони СЈО?

Министерката за правда, Рената Дескоска, изјави дека двата предлог закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 9:19

Министерката за правда и премиерот на иста линија, закон за амнестија на затворениците за пет години, по Идризово, штрајкува и Прилеп, штипските затвореници "опоменати"

Штрајкот на затворениците од Идризово се прошири и во прилепскиот затвор

Штрајкот на затворениците денеска се прошири и во прилепскиот затвор каде по примерот на затворот „Идризово„, од денеска...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 13:38

Новиот нацрт закон со кој се легализира неуставно формираното СЈО, се предлагаат огромни измени во надлежностите за кривичните дела во однос на актуелното законско решение

Со новиот предлог Закон, СЈО ќе го гони и Претседателот?

Министерството за правда го објави нацртот на предлог законот за Специјално јавно обвинителство во кој промени во однос...

Мартин Попоски / 7 декември, 2018 11:04

СЈО одамна нема ингеренции за нови предмети, кои по законскиот рок достигнаа цифра од над 15, сега на ред е пазарење за ново 2/3 мнозинство за статусот на СЈО и Катица Јанева

СЈО полека губи мандат, Заев ќе “брка” нови 80 пратеници за Јанева

Специјалното јавно обвинителство, кое беше формирано за да го истражи масовното прислушување, може да остане без својата...

Мартин Попоски / 29 ноември, 2018 15:07

Вицепремиерот Хазби е прв на листата за промена во владата на Заев, но последниот случај на непотизам, наметнат или не, е гласна порака од СДСМ до ДУИ, но прашање е за што

Синот на претседателот на кичевскиот суд распределен на работа кај татко му

Шабан Алили, син на претседателот на Основниот суд во Кичево, судијата Баки Алили, е вработен во институцијата на чие чело...

Мартин Попоски / 23 ноември, 2018 14:25