Најсериозна кандидатка за нов министер за енергетика и рударство е Зорана Михајловиќ, која досега водеше градежништво и инфраструктура и ова всушност би било нејзино враќање во енергетскиот сектор.

ОВА СЕ НОВИТЕ МИНИСТРИ ВО СРБИЈА: Вучиќ ја обнови владата со нови министри!

Одлуката на најсилната партија во Србија за формирање влада значително ќе ги измеша картите во партиите што прифатија да...

Стојче Бушин / 21 октомври, 2020 20:55

Премиерот исто така изјави дека пратеникот Арбен Зибери е веќе вратен на работа, и дека денеска-утре ќе ги даде предлозите за замениците министри.

Заев: Утре-задутре ќе ги имам имињата на замениците-министри

Премиерот Зоран Заев од Куманово изјави дека е подготвен да ги достави до Собранието имињата на кандидатите за заменици-...

Стојче Бушин / 14 септември, 2020 15:09

Продолжуваме со бројни инвестиции во нашата држава, со цел подобрување на стопанството, развој на општините и отворање нови можности за бизнис заедницата, вели Спасовски!

Доделени 24 милиони денари на општината Куманово за инфраструктурно уредување на индустриската зона “Новине”

Владата на РМ додели 24 милиони денари на општината Куманово за инфраструктурно уредување на индустриската зона “Новине”,...

Стојче Бушин / 11:59

Тој соопшти јавно дека е позитивен на Ковид 19 а тестот го направил во саботата односно веднаш откакао почувствувал симптоми.

Заев и уште двајца министри одат во самоизолација?

Влатко Андоновски, директорот на јавното претпријатие „Камена река“ од Македонска Каменица денеска преку својот официјален...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 22:26

Во оваа Влада ќе има и еден министер без ресор, или вицепремиер за борба против корупција, а тоа ќе биде Љупчо Николовски. Вицепремиер за економски прашања предложен е Фатмир Битиќи.

ЕКСКЛУЗИВНО: Кои се министрите од СДСМ во новата Влада

СДСМ веќе ги има дефинирано имињата на новите министри, дознава Сител. Порај Зоран Заев, кој ќе ја води владата, во нејзе како...

Стојче Бушин / 19 август, 2020 20:21

Министерство за финансии – Фатмир Бесими
Министерство за надворешни работи – Бујар Османи
Министерство за информатичко општество – (ќе биде дополнително одлучено)
Министерство за животна средина – Насер Нуредини

Ахмети ги потврди имињата на министрите: Груби прв вицепремиер, Османи шеф на дипломатијата, Бесими во финансии

ДУИ го објави списокот на предлог министри за новите министерства на кои ќе има нивни кадри. По партискиот состанок ДУИ го...

Стојче Бушин / 20:01

„Јас најавив пред извесно време дека сакам да се вратам на мојата професија и да се посветам на стручна работа!

Рената Дескоска нема да биде министерка, Дамјан Манчевски го презема МОН

Актуелната министерка за правда од редовите на СДСМ, Рената Дескоска, во изјава за ТВ 24 потврдува дека се повлекува од извршната...

Стојче Бушин / 19:43