Во СДСМ знаат дека на следните избори ќе изгубат и затоа спас бараат во коалиционите партнери ДУИ и Али Ахмети, кажа Мицкоски. Тој оценува дека наместо одговорност за криминал, корупција и континуираното иселување на младите, СДСМ дава поддршка на националистички теми на ДУИ како проверена карта за гласачите пред секој изборен циклус.

Мицкоски: Нема промена на Уставот, формирање техничка влада и да се одржат предвремени избори

Нема хотел-пратеници како за Преспанскиот договор, затоа да не се губи време и најдоцна до пролет да се оди на предвремени...

Сара Петреска / 20 ноември, 2022 18:46


Повеќе од 5 години веќе немам никаков директен или индиректен контакт или комуникација со Данела Арсовска од причина што нашата комуникација беше исклучиво службена и траеше додека извршував јавни политички функции.

Лажни се и секојдневните шпекулации дека јас целосно или делумно раководам со партијата од дистанца од Будимпешта, дека Христијан Мицковски и други членови на раководството се среќаваат со мене кога доаѓаат во Будимпешта и дека јас давам некакви инструкции или на било каков начин учествувам во носењето одлуки на ВМРО-ДПМНЕ.

Потврдувам дека ниту еднаш од десетината доаѓања во Будимпешта не сум имал средба со Христијан Мицковски или некој кој е во негова придружба, ниту пак со некој од актиелното раководство на партијата (ИК и ЦК), од причина што таква средба не побарале. Зошто не побарале средба, тие најдобро знаат, но оние членови на партијата кои не се дел од сегашното раководство, кои добро ги познавам и кои побарале средба со мене, сме се сретнале на разговор кој најчесто е од пријателска природа со луѓе со кои во минатото сме соработувале“, пишува Груевски.

Груевски: Повеќе од 5 години не сум се видел со Данела, а Мицкоски никогаш не побарал да ме сретне во Будимпешта

Поранешниот премиер Никола Груевски во долг статус на Фејсбук вели дека иако не демантира лаги и шпекулации, сепак затоа...

Перо Милчин / 4 ноември, 2022 6:06

На отворањето на клубот присуствуваа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на Левица Димитар Апасиев, како и генералниот секретар во претседателскиот кабинет Миле Бошњаковски.

ВМРО-Бугарско национално движење го спречи положувањето цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Благоевград

По отворањето на македонскиот културен клуб во Благоевград, делегации се упатија кон споменикот на Гоце Делчев каде сакаа...

Едмонд Бекири / 30 октомври, 2022 14:11

Денес сме тука да ги поддржиме Македонците од оваа страна на границата. И да испратиме јасна порака дека ние сме Македонци коишто зборуваат македонски јазик и доаѓаат од Македонија.

Вербален инцидент во Благоевград – граѓанин го нарече Мицкоски предавник

Вербален инцидент се случи денеска во Благоевград меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и граѓанин кој носеше звучник...

Мате Парлоф / 14:01

Мицкоски потсети дека и пред неколку дена, согласно правилникот на РКЕ, кога температурите беа ниски и требаше да биде пуштено парното греење, скопјани пак неа со ладни радијатори, со исклучок на неколку стотици домаќинства кои со топлинска енергија се снабдуваат од топланата Скопје Север, каде што радијаторите беа барем малку млаки.

Мицкоски: Власта не е подготвена за грејната сезона, а понудивме помош

Суштината на немањето парно греење кај дел од скопските домаќинства приклучени на централно греење, е затоа што од власта...

Сара Петреска / 17 октомври, 2022 5:46

Претходно премиерот Ковачевски и министерот за економски прашања, Битиќи, му упатија покана на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за учество на владиниот економски совет, но истата беше одбиена од Мицкоски со образложение дека не сака да учествува на состанок кој ќе наликува на пазар, туку дека подобро ќе било да се соочат на ТВ дебата.

Канал 5 дознава: Мицкоски и тричлен тим денес ќе му презентираат план на Ковачевски

Вчера беше потврдена средбата помеѓу лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ а која ќе се одржи денеска во 16...

Мате Парлоф / 4 октомври, 2022 5:51

Партијата обвинува дека Ковачевски свесно го избегнал служењето на воениот рок и тоа токму во периодот на воениот конфликт во 2001 година, односно не одговорил на повикот на својата татковина кога за тоа бил побаран и кога и бил најпотребен.

ВМРО-ДПМНЕ открива: Ковачевски дезертирал од АРМ како трајно неспособен

Премиерот Димитар Ковачевски дезертирал од војска во 2001-ва година, прикажувајќи се за трајно неспособен – опозициската...

admin@magazin / 18 септември, 2022 17:16

Ако Џафери ја отфрли и оваа иницијатива, пратеникот на Левица Борислав Крмов се закани дека, заедно со ВМРО-ДПМНЕ, целосно ќе го блокираат Собранието

Левица и ВМРО-ДПМНЕ договараат нов референдум против Договорот со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата на Левица ако таа е граѓанска и ако е против Договорот со Бугарија, потврди претседателот...

Македонка Димкин / 16 септември, 2022 19:03