Политичарите секогаш да бидат средени, но да не се расфрлаат со илјадници евра за гардероба како да се холивудски ѕвезди, туку да покажат скромност и солидарност со народот во земја во која владее сиромаштија, е честа порака од јавноста, кога е модниот стил на јавните функционери во прашање.

Висока мода на вчерашниот Конгрес: Колку чини сакото на Мицкоски потпишано од Лагерфилд?

Класично тегет сако со едноставен крој, со ревер јака и паспулирани џебови со капаци, од модниот бренд Карл Лагерфилд, облече...

admin@magazin / 13 декември, 2021 14:59

Од присутни 493 делегати, гласале 492 од кои 489 за Мицкоски. Имало и три неважечки ливчиња.

МИЦКОСКИ КАКО ЕДИНСТВЕН КАНДИДАТ РЕИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВМРО-ДПМНЕ

Актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на 17-от редовен конгрес на партијата е реизбран за лидер...

Рејхан Бајрами / 12 декември, 2021 20:25

Но, за жал поради политичката некултура којашто владее во Македонија, еве веќе четири години откако СДСМ е власт, се уште за кратко време ќе бидеме во опозиција и затоа инсистираме на брзи предвремени парламентарни избори затоа што народот треба да биде претставуван согласно тоа за што гласал, а народот гласал на последните локални избори за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Она што е важно и што треба да го кажеме е дека сиромаштијата е се поголема, народот има проблеми со енергетиката, со струјата, економијата, не владее правото, криминалот и корупцијата се сеприсутни, катастрофа е во здравството, во образованието. Буквално на било кој план имаме многу лоша и траорна состојба во нашата Македонија.

Внимателно следете го говорот, ќе има многу одговори на потенцијални прашања.

Им благодарам на новинарите, снимателите, медиумските работници за овие 4 години успешна соработка. Очекувам и следните 4 години да имаме уште поуспешна соработка.

Ако поминавме 4 години за внатрепартиска трансформација и реформи, следат сега реформи и да ја вратиме Македонија онаму каде што и е местото, а тоа е на победничките патеки“, додаде Мицкоски.

Мицкоски: Потребни се предвремени парламентарни избори за Македонија да излезе од траорната состојба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на прес конференција посочи дека потребни се предвремени парламентарни...

Перо Милчин / 14:05

Врз основа на член 34 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ ние како делегати на партискиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ покренуваме формална иницијатива за номинација на проф. д-р Христијан Мицкоски во изборот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Христијан Мицкоски номиниран за кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, поддржан од 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за Христијан Мицкоски за претседател на партијата потпишана од...

Рејхан Бајрами / 6 декември, 2021 5:52

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на телевизија Алсат рече дека доколку продлабочувањето на енергетска криза удри врз џебот на граѓаните, тие ќе организираат протести.

-Нормално дека ќе протестираме, зошто да не протестираме? Ако цениме дека се вообразени и дека сакаат да им помогнат на граѓаните. Нормално ќе го повикаме народот на протести. Стандардот на граѓаните е пред и над се и тој е уставно загарантиран, рече Мицкоски.

Мицкоски: Повеќе комуникација имам со Георгиевски отколку со Груевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување на телевизија Алсат рече дека доколку продлабочувањето на...

Рејхан Бајрами / 3 декември, 2021 6:04

За тоа дали разговарал со Алтенатива за нивниот став од петокот, Мицкоски рече дека нема разговарано детално за нивните преговори со СДСМ и ДУИ.

Мицкоски: Потребни се брзи предвремени парламентарни избори

Потребни се брзи предвремени парламентарни избори, затоа што оваа влада е некредибилна. Народот своето си го кажа на претходните...

Перо Милчин / 28 ноември, 2021 15:29

Сите цени на производите се зголемени за најмалку 10,15,20 проценти. Тоа најсликовито може да го опишат граѓаните. Нема човек кој денеска тоа не го забележува кога пазарува низ маркетите. Основите продукти се поскапени, лебот, млекото, маслото. Инфлација има, дел е домашна дел е увезена поради политиките кои ги водеше оваа влада на СДСМ и ДУИ, рече Мицкоски.

Мицкоски: Инфлација веќе има, сите цени се зголемени

Ќе има инфлација сигурно, таа веќе постои сите цени се зголемени, изјави вчера од Охрид лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Сите...

Рејхан Бајрами / 22 ноември, 2021 6:08

Мицкоски истакна дека пратеникот Кастриот Реџепи не само што го погазил сопствениот збор поради материјални придобивки, туку го погазил и зборот на политичката партија БЕСА која што за разлика од него на денот на гласање пристигна во Собранието на Република Македонија.

Мицкоски: Власта сама себе се бојкотираше, пратеник како во Боливија читаше напишана изјава

Во вчерашното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф.д-р Христијан Мицкоски...

admin@magazin / 18 ноември, 2021 6:17