Грција, која заработува многу пари годишно од туризам, сака да ги оживее патувањата пред да започне летната сезона и веќе направи шаблон за тоа како треба да изгледа сертификатот за вакцинирана личност.

МИЦОТАКИС ЈА ПОВИКА ЕУ да направи СЕРТИФИКАТ ЗА ПАТУВАЊЕ: Вакцинацијата не е задолжителна, но ќе има олеснување за вакцинираните лица

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика ЕУ да создаде заеднички сертификат за вакцинација со цел да се олесни патувањето...

Мирко Бачиќ / 12 јануари, 2021 19:38

Тој исто така оцени дека само либискиот народ може да најде политичко решение за граѓанската војна во нивната земја, без присуство на странци на нивна територија, потенцирајќи дека Грција е подготвена да придонесе за мирната иднина на Либија.

МИЦОТАКИС: Турција има империјалистички фантазии, само либискиот народ може да најде решение за граѓанската војна, а не странците

По самитот Кипар-Египет-Грција во Никозија, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја обвини Турција за кршење на меѓународното...

Мирко Бачиќ / 22 октомври, 2020 8:14

На средбата со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, се согласивме дека со Договорот од Преспа, Република Македонија и Грција создадоа модел за успешно решавање на отворените прашања меѓу соседите, рече Заев!

Заев и Мицотакис остварија средба во Атина: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја за преговорите со ЕУ!

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО,...

Стојче Бушин / 17 септември, 2020 19:34

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници за странските туристи на 1 јули, доколку...

Перо Милчин / 15 мај, 2020 18:03

Грчкиот премиер рече дека на 4 мај ќе бидат укинати рестрикциите за движење на граѓаните, а одделни продавници и јавни служби повторно ќе бидат отворени.

ОПУШТЕТЕ СЕ ЗА ОДМОРИ ВО ГРЦИЈА: Мицотакис со добри вести!

  Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис порача дека од 4 мај во земјата постепено ќе се започне со ублажување на рестриктивните...

Стојче Бушин / 29 април, 2020 9:16

Мицотакис, како што јавува МИА од Атина, меѓу останатите теми, говори и за критиките дека по изборите го променил ставот за Договорот од Преспа и направил „салто” во конкретното прашање.

Мицотакис: Не можам да го поништам Договорот од Преспа

Во интервју за весникот „То Вима”премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис изјавил дека предизборно направил се што е во негова...

Катерина Крстиќ / 29 декември, 2019 15:15

Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а не со две – вели Алексис Ципрас .

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договорот од Преспа

Поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас во интервју за локалната грчка телевизија ТРТ, говореше за Договорот...

Катерина Крстиќ / 12 декември, 2019 10:41

Претседателот на владата на Грција се осврна на трите грчки насоки во однос на Балканот и Југоисточна Европа: зајакнување на билатералните односи со сите земји од регионот; цврста поддршка на европската перспектива и промоција на поврзувањето во транспортот, инфраструктурата, енергетиката и дигиталната економија, а паралелно откри дека шефот на грчката дипломатија подготвува инцијатива за Скопје и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис: Драг Зоран наш приоритет е заштитата на името и угледот на Македонија

Ја користам можноста, верувам изразувајќи го ставот и на премиерот Борисов, да уверам дека Европа и покрај воздржаноста,...

Катерина Крстиќ / 15 ноември, 2019 10:30