Мицотакис како што објавија медиумите започна со преговори со грчките извозници за моделот со кој тие ќе ги брендираат своите производи во согласност со Договорот од Преспа кој според спогодбата, на потрошувачите треба да им се разграничи кој продукт е од Македонија а кој од Грција.

Мицотакис: Македонскиот бренд нека да биде „Маcedonia“, а грчкиот „Маkedonia“

Грчките медиуми денеска објавија дека Киријакос Мицотакис, грчкиот премиер се обидува да го исполни своето предизборно...

Катерина Крстиќ / 25 октомври, 2019 16:09

Грчкиот премиер рече дека за Западен Балкан, Грција е столб на стабилноста, изрази поддршка за членство во ЕУ, но доколку се почитуваат меѓународните договори, владеењето на правото и малцинските права – став кој Атина го изразува во однос на Албанија.

Мицотакис: Го поддржуваме патот до членство на ЕУ за нашите северни соседи

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис изрази поддршка за членство во ЕУ за северните соседи, пред почетокот на вчерашниот...

Катерина Крстиќ / 18 октомври, 2019 11:06

Грција не може сама да го поднесе товарот на масовното движење на луѓето кои бегаат од војните и угнетувањето или едноставно бараат подобра иднина, како што е случај во последно време

МИЦОТАКИС: „Грција игра клучна улога во економскиот развој на целиот балкански регион„

Климатските промени, бегалскиот проблем, кипарското прашање, односите со Турција, но и европската перспектива на земјите...

Рејхан Бајрами / 28 септември, 2019 11:24

Како што пишува весникот Катимерини, на својата прва средба во Њујорк со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев од изборот за грчки премиер, Киријакос Мицотакис рече дека нема да го потпише договорот од Преспа ако тој беше на власт во 2018 година, кога договорот беше потпишан.

ПРВА СРЕДВА ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР: Мицотакис му шепна на Заев – да бев јас на власт, никогаш немаше да го потпишам договорот

Премиерот Зоран Заев и премиерот на Грција се сретнаа во Њујорк за прв пат по потпишувањето на преспаснкиот договор. Како...

Весна Петровска / 25 септември, 2019 10:41

Ова ќе биде прва средба на премиерите на двете земји, откако по изборите во Грција на почетокот на јули годинава, имаше промена на власта кај јужниот сосед.

Во вторник, на 24 септември во Њујорк, прва средба на ЗАЕВ И МОЦОТАКИС!

На маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, во вторник, на 24 септември, предвидена е средба на Зоран Заев со Кирјакос...

Перо Милчин / 21 септември, 2019 17:03

Поранешниот грчки премиер изнуди силни аплаузи и овации од присутните кога во обраќањето се осврна на Договорот од Преспа, особено во делот во кој ја обвини актуелната влада за хипокризија и демагогија, но и за „импресивно салто“ во конкретното прашање.

ЦИПРАС: “Преспанскиот договор е договор што вреди да се почитува од секоја влада во Грција”

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од...

Перо Милчин / 15 септември, 2019 10:14

Мицотакис најави и притисок врз Македонија во евроинтегративнтите процеси

Мицотакис ќе лансира светска кампања за “автентичните” македонски производи

Процесот на интеграција во ЕУ како алатка за притисок и поддршка за брендот „Македонија“ се двете точки на кои ќе се фокусира...

Узунов Бобан / 23 јули, 2019 12:44

Дали ќе се поништува Преспанскиот договор ?

Мицковски спремен повторно да го отвори прашањето за името, дали е спремен Мицотакис ?

Eвроперспективите не се нивна сопственост и тие немаат никакво право да ја укинуваат иднината на граѓаните. Затоа јас и сите...

Узунов Бобан / 15 јули, 2019 9:05