Викиликс ја тресе фотелјата на грчките политичари, но и премиерот Заев, само Груевски е дециден дека имал свои принципи и не прифатил промена на името, Македонија

Груевски: Ако се согласев на се што бараа Грците сега ќе беше друга песна

Од грчко на македонско тло се префрла дебата меѓу политичките противници на тема – решение за името во тајните документи...

Мирко Бачиќ / 5 септември, 2018 7:03

Неа демократија сеуште стои на ставот да не го поддржи договорот меѓу Македонија и Грција

Мицотакис: Нема прифаќање на македонски јазик и нација

Шефот на грчката Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис признава дека најголемиот проблем со Договорот од Преспа е што тој...

admin@magazin / 3 јули, 2018 11:00

Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија „Скај“, уште еднаш го повтори ставот на партијата дека нема да ја поддржат ратификацијата на договорот

Неа Демократија на Мицотакис нема да го ратификува договорот

Доколку договорот е веќе ратификуван од Парламентот, просторот за маневри што ќе го имаме ќе биде многу мал, вели претседателот...

admin@magazin / 26 јуни, 2018 10:44

"Уставни измени, отстранување на иредентизмот, заемно прифатливо име ерга омнес, без македонска националност и македонски јазик, се условите за решение на прашањето за името"

Мицотакис: Не прифаќаме македонска националност и македонски јазик

Уставни измени, отстранување на иредентизмот, заемно прифатливо име ерга омнес, без македонска националност и македонски...

admin@magazin / 5 јуни, 2018 16:39