Се шпекулира дека неговото место во Врховен суд е загарантирано. Тоа би значело дека Енвер Беџети ќе биде избран од Судскиот совет во Врховен суд.

Судија од Апелација кој го ослободи Мијалков со укинување на пресудата, на чекор да стане врховен судија

Енвер Беџети, еден од петте судии кои одлучија „Таргет-тврдина“ да се суди одново, со тоа го ослободија Сашо Мијалков, а нивниот...

Перо Милчин / 22 декември, 2022 7:32

Судот вчера одлуки случајот што се однесува на нелегалното прислушување да се врати на повторно судење. Ова е втора пресуда за половина месец со која е осуден Мијалков, а е укината од Апелација. Претходно тој беше ослободен за случајот „Трезор“.Апелација ја укина првостепената пресуда за „Таргет-Тврдина“

Заев и Димитров со осуда за поништувањето на пресудата за Мијалков

Поранешниот премиер Зоран Заев и поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров, реагираа по одлуката на Апелација...

Перо Милчин / 17 декември, 2022 14:11

Мијалков предходно го промени своето жителство од Скопје со Струга заради подобрите услови од истражниот затвор Скопје во населбата Шуто Оризари.

Сашо Мијалков се пријавил во затворот во Струга

Сашо Мијалков се пријавил во затворот во Струга! Според информациите на Телма, екс директорот на УБК Сашо Мијалков ја испочитувал...

Перо Милчин / 22 август, 2022 16:43

Вториот обвинет Т.М. со спогодбата признава дека сторил сторил кривично дело – Злосторничко здружување од член 394 став 1 и кривично дело – Перење пари и други приноси од казниво дело – од член 273 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Обвинителството со детален список што сè му одзема на Сашо Мијалков

Основниот кривичен суд – Скопје ги одобри спогобите постигнати помеѓу јавниот обвинител Лиле Стефанова од Основното јавно...

Перо Милчин / 9 јули, 2022 7:59

Потврди и дека истрагата била проширена, но и дека има и нови и издржани докази.

Телма дознава: 32 милиони евра вреди конфискуваниот имот на Сашо Мијалков

Дел од осомничените во истрагата „Империја“ бараат спогодба. Обвинителката која го води случајот, Лиле Стефанова, не открива...

Мате Парлоф / 22 април, 2022 7:02

На барање на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, скопскиот кривичен суд вчера го замрзна удделот на бизнисменот Александар Ивановски, познат како Алек Теранова, во компанијата „Дивелоп Груп“, во чија сопственост е и хотелот „Мериот“ во центарот на Скопје.

Фокус дознава: Откриени се траги до нов скриен имот на Мијалков и Груевски!

Удделот на Александар Ивановски во „Дивелоп Груп“, во чија сопственост е и „Мериот“, е замрзнат бидејќи, според нашите...

Едмонд Бекири / 15 април, 2022 17:35

Третата фирма е „Бест веј инвестмент ДОО Скопје“ која тргува со моторни горива.

Еве колку е богат Сашо Мијалков: Бензински пумпи, апартмани, станови, земјишта…

Имотот сопственост на фирмите на Сашо Мијалков и син му Јордан, но и фирмата каде ко-сопственик е Александар Ивановски-Теранова...

Перо Милчин / 10 јануари, 2022 12:31

На Груевски секогаш му била важна улогата на неговиот вујко во неговиот живот и кариера.

СТАРИ СПОМЕНИ: Екс-премиерот Никола Груевски и неговиот братучед Сашо Мијалков како деца !

Екс премиерот Никола Груевски заедно со неговиот братучед, Сашо Мијалков фотографирани во детските денови! Биографијата...

Мирко Бачиќ / 8 јануари, 2022 7:37