Министерот Османи веќе најави дека на владина седница ќе се разгледува дали Законот за здруженија треба да се испрати на проверка во Венецијанската комисија.

Бугарско МНР: Ги поддржуваме бугарските клубови, не очекуваат пресврт

Софија ќе застане зад бугарските клубови во Македонија и доколку тие треба да ги променат своите имиња или доколку одлучат...

admin@magazin / 10 ноември, 2022 17:25

Од МНР нагласуваат дека будно се следи ситуацијата и дека некои држави веќе изразиле подготвеност при евентуални организирани летови за евакуација да бидат опфатени и македонските државјани.

МНР: ОКОЛУ 100 НАШИ ДРЖАВЈАНИ ИМА ВО АВГАНИСТАН, СИТЕ СЕ НА БЕЗБЕДНИ ЛОКАЦИИ

Министерството за надворешни работи попладнево соопшти дека во Авганистан се уште има околу 100 наши државјани, но засега...

Владо Марин / 15 август, 2021 16:17

Димитров вели дека членството во НАТО на Македонија е последица токму од решавањето на спорот со името.

ДИМИТРОВ: Им се допаѓа НАТО, ама сакаат да го поништат Договорот од Преспа

Во интервју за „360 Степени“, министерот за надворешни работи Никола Димитров ја критикува опозициската ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи...

Катерина Крстиќ / 8 февруари, 2020 10:13

Денеска биле регистрирани нови 41 патници со коронавирус, по што вкупниот број на заболени птници се искачи на 61. Меѓу патниците кои се на крузерот има и тројца македонски државјани.

Бројот на заразени патници со коронавирусот на крузерот во Јапонија на кој има и македонски државјани се искачи на 41

Двонеделен карантин за крузерот „Дајмонд принцес“ на кој има околу 3.700 патници. Вчера крузерот беше задржан во близина на...

Катерина Крстиќ / 7 февруари, 2020 11:08

Со ваков став е и македонскиот дипломатски синдикат кој жестоко го критикува раководството на МНР за спроведената изборна постапка за упатување дипломати на работа во дипломатско-конзуларни претставништва, објави Алфа.

СКАНДАЛ: Оџа од Дебар на списокот за амбасадори на Димитров

Вчера Телевизија Алфа објави дека министерот за надворешни работи ги крши законите и поставува амбасадори на своја рака...

Катерина Крстиќ / 27 декември, 2019 9:25

Имено, истиот професор Докмановиќ на 4-ти август 2017 година, со решение на министерката за образование Дескоска, бил дел од составот на Комисијата за доделување на стипендии за додипломски студии во странство.

Димитров има СУДИР НА ИНТЕРЕСИ со предлагањето на Докмановиќ за амбасадор во Тел Авив

На вчерашната владина седница МНР Димитров, како законски овластен, го предложил Мишо Докмановиќ, професор на Правниот факултет,...

Катерина Крстиќ / 13 декември, 2019 8:26

Ваквата одлука предизвика бурна реакција во Приштина и Тирана, но и на други места. Одлуката ја критикуваше јавно и познатата новинарка на Си-Ен-Ен Кристијан Аманпур. Критичарите тврдат дека Австриецот не само што своевремено застанал на страната на Милошевиќ, туку не го признава геноцидот во Сребреница.

Градоначалникот на општина Центар за Димитров: Тој е идиот!

Македонија се приклучи на Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Турција, во бојкотот за доделувањето на Нобеловата награда, која...

Катерина Крстиќ / 12 декември, 2019 11:07

Сашко Тодоровски, сопруг на Мирјана Најчевска, е најсериозен кандидат за амбасадор во Советот на Европа!

Васко Грков нов амбасадор на Македонија во Белград!

Денес на владината седница се очекува да поминат одлуките за пополнување на околу 20 од вкупно 25 испразнети амбасадорки места....

Данаил Михајловски / 10:05