„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот викенд, а експертите предупредуваат...

Перо Милчин / 11 февруари, 2021 11:41

Тој на седницата на комисијата за воена индустрија ги пофали успесите на руските производители на оружје, пренесува агенцијата ТАСС.

ПУТИН ПРОЗБОРЕ ЗА КВАЛИТЕТОТ НА РУСКОТО ОРУЖЈЕ: На многу држави ова нема многу да им се допадне!

Руското оружје е пред странските модели, а според некои карактеристики е уникатно, објави денеска рускиот претседател Владимир...

Перо Милчин / 19 септември, 2020 12:23

Русија соопшти дека вакцината што ја разви московскиот институт „Гамалеја“ е прва што се произведува во светот. Треба да се појави на пазарот на крајот на месецот.

Некои научници сепак изјавија дека стравуваат дека Москва го ставила националниот престиж пред безбедноста, пренесува Ројтерс.

Русија почна со производство на вакцината

Русија започна со производството на вакцината против вирусот „ковид 19“, објави денес агенцијата Интерфакс, повикувајќи...

Владо Марин / 15 август, 2020 10:43

Повеќе од 190 единици воена опрема на тркала изведоа марш долг повеќе од 60 километри, соопшти Министерството.

КОЛОНА НА ТЕНКОВИ, ТОПОВИ, РАКЕТНИ ЛАНСЕРИ: Воена опрема за Парадата на Победата пристигна во Москва(ФОТО)

Механизираниот конвој, кој ќе учествува на парадата за Денот на победата на Црвениот плоштад на 24 јуни, е преместен од палетата...

Сара Фемина / 14 јуни, 2020 11:55

Парадата над фашизмот требаше да се одржи на 9 мај, но поради епидемијата на коронавирус се одложи на 24 јуни.

ВО МОСКВА СЕ СПРЕМА СПЕКТАКЛ по повод Денот на победата над фашизмот!

Парадата на победата по повод 75-годишнината од победата над фашизмот ќе се одржи на 24 јуни во Москва. Парадата над фашизмот...

Рејхан Бајрами / 7 јуни, 2020 19:23

- Неработните денови завршуваат, но борбата против вирусот корона не е завршена - истакна Путин.

НЕМА ПОВЕЌЕ ОДМАРАЊЕ: Путин ги враќа Русите на работа!

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека режимот на неработни денови во Русија, воведен со цел да се потисне коронавирусот,...

Перо Милчин / 11 мај, 2020 18:46

Оваа година Русија требаше да слави 75 години од големата победа над нацистите, но тоа се одложи за друг датум.

ОТКАЖАНА ВОЕНАТА ПАРАДА ВО МОСКВА: Точниот ден на настанот е сè уште непознат!

Воената парада во Москва во знак на победата во Втората светска војна е откажана поради пандемија на коронавирус. Требаше...

Перо Милчин / 16 април, 2020 20:32