Имаме надеж дека и во однос на нашата црква ќе се оствари ветувањето, со што ќе се исцели уште една рана во православниот свет. Неслучајно Вселенскиот патријарх го одбра името „Православна Црква во Украина"

Цариград се спрема да ја признае православната Црква на Северна Македонија!

Најавата од Вселенскиот патријарх Вартоломеј дека ја презема одговорноста за црковното прашање на МПЦ, дава надеж дека ќе...

Данаил Михајловски / 16 јануари, 2019 14:29

МПЦ - ОА и поглаварот г.г. Стефан го овластиле адвокатот Ване Андреев за свој правен застапник, непосредно пред скандалот со купувањето на огромниот плац спроти Холидеј Ин

Бизнис партнерот на Заеви стана и адвокат на г.г. Стефан и МПЦ – ОА?

Струмичкиот адвокат Ване Андреев, кој важи за близок пријател на братот на Зоран Заев, Вице доби и полномошно да ги застапува...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 9:31

УЈП ја започна постапката за оценка на економската моќ на најголемата верска заедница, особено по скандалот со земјиштето спроти Холидеј Ин, вредно 3 милиони евра

УЈП ќе ја “чешла” МПЦ – ОА, за две декади поднела една завршна

MПЦ – ОА не е над и надвор законите па УЈП отворила постапка за даноците во 2018 година, а се однесува на утврдување на фактичката...

Мартин Попоски / 7:16

МПЦ - ОА 11 години (со исклучок на 2012 година) тврди дека не остварила приход поголем од 2.500 евра, како непрофитна организација а купила земјиште од 3 милиони евра

МПЦ – ОА за 11 години пријавила само една завршна сметка

Македонската православна Црква – Охридска Архиепископија како неданочен обврзник, според документите од Централен регистар...

Мирко Бачиќ / 6 декември, 2018 9:24

"Обновители" на МПЦ - ОА дала 2.3 милиони евра, народни пари од верниците а нејзиниот бизнис партнер 500.000 евра за откуп на градежното земјиште спроти скопски Холидеј Ин

МПЦ немало да гради, но затоа докупува земјиште спроти Холидеј ин

Фирмата „Обновители“ во сопственост на Македонската православна црква која што нема вработени освен управител, свештеник...

Мирко Бачиќ / 30 ноември, 2018 6:58

Практикувајте го она што го проповедате, вратете ја надежта на луѓето во добрината и духовноста, не осудувајте ги нашите деца на живот во гасни комори порачаа од О2

О2 иницијативата повика МПЦ да ја подари парцелата во Центар за парк

О2 Иницијативата преку јавен повик побара Македонската православна црква да се откаже од парцелата спроти „Холидеј ин“...

Мартин Попоски / 29 ноември, 2018 12:52

Двете фирми, иако не оствариле никаков приход во работењето, потрошиле 3 милиони евра за плац за градба, по што ќе направат ќар од над 7 милиони евра од "одлична" инвестиција

МПЦ и Лешочкиот манастир станаа градежни инвеститори?

Прашањето кое ги разгневи верниците е како МПЦ успеала да потроши 3 милиони евра за откуп за градежно земјиште на кое планира...

Мартин Попоски / 27 ноември, 2018 12:40

На Македонскиот народ преку перфидни предлози и лицемерни решенија му се нуди самоукинување и автогеноцид, но тој е трпелив и ќе го препознае современите Понтиј Пилати

Дедо Агатангел: Лицемерни се решенијата за самоукинување кои му се нудат на Македонскиот народ

Дедо Агатангел со уште едно Слово до Македонскиот народ во овие времиња на немир, крстопат и несигурност. “Значењето на...

Мирко Бачиќ / 8 октомври, 2018 6:56