Бог нека ги чува нашите семејства и со Својата спасоносна прегратка нека ги штити и закрилува македонскиот народ, Македонската православна црква – Охридска архиепископија и нашата љубена татковина.

Митрополит Повардарски Агатангел: Денес е најбитно да не ја изгубиме верата и довербата во Бога!

Митрополитот Повардарски Агатангел денеска упати Велигденско послание до православните христијани обраќајќи им се со Возљубени...

Сара Фемина / 18 април, 2020 22:57

Од МПЦ веќе го повикаа свештенството и верниците да ги почитуваат владините мерки против ширење на коронавирусот.

МПЦ: За Велигден црквите отворени, но да се почитува полицискиот час

Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги интензивира контролорите околу верските храмови за време на...

Стојче Бушин / 14 април, 2020 15:01

Оваа изјава најде на голем потсмев од целиот македонски народ, а натписите на Твитер се урнебесни.

Дај бе кријте му ја ракијата – Шилегов ќе го менува и датумот за Божиќ, за да бил светски градоначалник!

По вчерашната изјава на градоначалникот Шилегов се крена цела Македонска јавност на нозе. Тој за време на Нова година, базар,...

Весна Петровска / 3 декември, 2019 10:30

Миле Јовановски и Виктор Стојчев се соседи. Јовановски е обвинет дека физички го нападнал Стојчев и тешко го повредил. Сведок на настанот бил и Боки 13, кој денес заради економичност на постапката не беше спроведен од затворот во Шутка каде што е во притвор како обвинет во „Рекет“. Но, тој ќе сведочи понатаму, пишува СДК.мк

НЕ СУМ СТАЛОНЕ ДА ГО ИСТЕПАМ ПОПОТ ЗА МИНУТА – вака дрско одговори таткото на Боки 13 по судењето за физички напад

Без воопшто да го извести судот, скопската обвинителката Имран Османи едноставно не се појави на денешното прво рочиште...

Весна Петровска / 21 октомври, 2019 19:42

Животите на светителите се духовна лектира која за нас, кои се нарекуваме православни христијани, претставуваат насушна храна со која ја нахрануваме сопствената душа, која, пак, е гладна за нивните подвизи и натчовечки достигнувања.

Денес е голем празник за жените и децата: Св.маченички Вера, Надеж и Љубов – посветете се на ближните свои!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е свети маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Животите...

Сара Фемина / 30 септември, 2019 8:25

Пратеникот Илија Димовски за скандалот со Заев

“Додека е жив Ватроломеј, МПЦ нема да добие признавање заради разговорите на Заев”

Во вчерашната дебата на 24вести пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски се осврна на разговорите на премиерот Зоран Заев...

Узунов Бобан / 12 јули, 2019 7:02

Заев наскоро ќе биде и градоначалник на Шуто Оризари, како и поглавар на МПЦ и ИВЗ!

Костадинов: Еден Премиер, еден Поглавар, едно општество за сите!

Костадин Костадинов (Манулач), познат по борбата против непотизмот на неговата сопствена мајка, денес одржа прес конференција...

Мате Парлоф / 24 јуни, 2019 12:45

Дали и под кое име ќе биде призната МПЦ-ОА?

Вселенскиот патријарх Вартоломеј: Го примивме барањето на Македонската црква

Во ексклузивното интервју за бугарската агенција БГНЕС, вселенскиот патријарх Вартоломеј детално ја објаснува одлуката...

Узунов Бобан / 28 мај, 2019 11:47