Научниците предупредуваат дека населените места и големите туристички атракции се во голема опасност.

СЕ РУШАТ ПЛАНИНИТЕ НА АЛЈАСКА: Ќе предизвика цунами и тоа не е најлошото што може да и се случи на планетата

Новите истражувања покажуваат дека планините на Алјаска полека се рушат, бидејќи мразот што ги држи се топи побрзо, што се...

Перо Милчин / 20 октомври, 2020 21:29

Глечерот се наоѓа на крајот од североисточниот леден поток на Гренланд, каде влегува во океанот. Годишното топење на најголемиот арктички леден појас на североисток на Гренланд се мери со оптички сателити.

АРКТИКОТ ОСТАНА БЕЗ МРАЗ: Се распадна огромен глечер во Гренланд, еве каква опасност ќе донесе(ВИДЕО)

Голем дел од ледената плоча на Гренланд, проценета на околу 110 квадратни километри, се распадна на крајниот североисток на...

Перо Милчин / 15 септември, 2020 21:46

Научниците од универзитетите во Лидс, Единбург и Лондон ја опишаа количината на загуба на мраз со зборот „зашеметување“, пишува „Гардијан“.

Планетата земја загуби 28 ТРИЛИОНИ тони мраз од 1994 г: Научниците се запрепастија- еве што нè чека ако продолжи ова

Вкупно 28 трилиони тони мраз исчезнале од површината на планетата Земја од 1994 година, а овие податоци ги добиле британски...

Сара Фемина / 23 август, 2020 14:07

Арктикот - местото на најбрзо затоплување на Земјата - веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

СЕ ЗАКАНУВА НОВА ОПАСНОСТ ВО СВЕТОТ: Ќе имаме само уште 9 години нормален живот (ВИДЕО)

Арктичкиот морски мраз ќе исчезне околу 2029 година според сателитските слики, предизвикувајќи огромно забрзување на глобалното...

Перо Милчин / 28 април, 2020 6:07

Ледената плоча на Гренланд - втор по големина во светот - опфаќа 80 проценти од островот.

ГРЕНЛАНД ОСТАНУВА БЕЗ МРАЗ: Вака никогаш не било- СТРАШНО!

Ледената плоча на Гренланд се намали повеќе од минатата година, повеќе отколку во било кој период од почетокот на забележувањето...

Сара Фемина / 18 април, 2020 9:24

Овој жежок бран предизвикува стравувања дека ќе има ненадејно топење на мразот и опасен пораст на нивото на морето, што може да загрози милиони луѓе.

НИ СЕ ЗАКАНУВА КАТАСТРОФА: На Антартикот измерени неверојатни 20,7 степени- страшни прогнози за светот

На ледениот континент, измерено се рекордни 20,75 степени, па научниците стравуваат дека понатамошното затоплување што ќе...

Мартин Попоски / 15 февруари, 2020 13:17

Емран Хамза (2), кој е по потекло од Србија, загина во неделата на божиќниот саем во Луксембург, кога скулптура од мраз од 700 кг падна на несреќното дете.

ХОРОР: Двегодишно дете од Србија го уби скулптура од 700 килограми мраз – ПОЧИНАЛО НА РАКАТА ОД ТАТКО МУ

Емран Хамза(2)трагично настрада кога на него во текот на божиќниот саем се сруши куќа која била направена од мраз, тешка 700...

Рејхан Бајрами / 29 ноември, 2019 0:43

Леденикот всушност е лебдечко продолжение на голем број глечери што излегуваат од земјата во морето. Научниците знаеле дека овој настан доаѓа.

Санта мраз тешка 315 милијарди тони се откина од Антарктикот!

Големата ледена површина што се одвои од Антарктикот, зафаќа површина од 1 636 километри квадратни. Како што јавуваат светските...

Сара Фемина / 1 октомври, 2019 10:09