Од првиот брак со Олгица, Здравковиќ ја добил ќерката Жаклина. Бракот на пејачот со Олгица траел кратко.

Ова е синот на пејачот Тома Здравковиќ(ФОТО)

Еден од најпопуларните српски фолк-пејачи, Тома Здравковиќ, кој почина 1991 година, имаше две деца, ќерка и син. Од првиот брак...

Сара Фемина / 6 јануари, 2022 18:30

Крајот на разговорот бил резервиран за музиката. Малкумина знаат дека Иван е голем љубител на музиката и има свој бенд.

ФОТО: Се вери синот на Ѓорге Иванов, ја скрати и косата- тешко дека ќе го препознаете

Иван Иванов, синот на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов пред неколку дена ја промовираше својата збирка поезија „Невино...

Перо Милчин / 26 октомври, 2021 18:05

Морам да признам и друга вистина, а тоа е дека во Мк нема продукција како во нашите соседни држави, искрено далеку сме од нив во тој контекст но тоа незначи дека треба да ја игнорираме нашата музика. Напротив треба да се дејствува и да се превземе нешто околу афирмацијата и продукцијата на Мк музика.

Скандалозно однесување на пејачот Силјановски: “Преку к.. ми е од Македонскиот народ”

Во целост ви го прикажуваме недоличното однесување на македонскиот естраден уметник Спасен Силјаноски, кој со вулгарни...

Рејхан Бајрами / 3 јуни, 2021 19:27

Албумот e првенче на ЗЏМ Рекордс, и претставува албум снимен во живо на концертот одржан во Антички театар, 2019 година.

Денеска во 14 часот ќе се одржи петтото издание на манифестацијата Today It’s All About Jazz Vol.5,

Today It’s All About Jazz Vol.5 Денеска со почеток во 14 часот во МКЦ – кино Фросина, ќе се одржи петтото издание на манифестацијата...

Перо Милчин / 15 мај, 2021 13:21

Небулозите, надвор од секаков здрав разум, со кои во подолг период се соочуваме во релациите со Министерството за култура, од кои мал дел се познати на јавноста, за Скопскиот џез фестивал се веќе неподносливи.

2021 година без Скопски џез фестивал?Министрите не сакале ниту да слушнат?

2021 година без Скопски џез фестивал? Ве информираме дека одржувањето на јубилејното 40-то издание на фестивалот (20-24 октомври)...

Сара Фемина / 8 март, 2021 10:22

Тој беше примен на Клиниката за инфективни болести пред 3 дена каде се борел со воспаление на белите дробови.

ТАГУВА ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА: Почина Ѓорѓе Балашевиќ

Денеска на 67-годишна возраст почина големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ. Тој беше примен на Клиниката за инфективни болести...

Перо Милчин / 19 февруари, 2021 17:51

Зад името Наско се крие уште еднен наследник на познатото македонско семејство Џорлеви!

ЗОРАН ЏОРЛЕВ: „Татко мој, ти благодарам што ми го покажа патот на чесноста и како да се сака Македонската музика

Легендарниот македонски виолинист и професор Зоран Џорлев почина како последица од Ковид-19! Негови блиски роднини, пријатели...

Сара Фемина / 2 јануари, 2021 11:32

Татко ми патуваше многу. Кога сум се родил, па се’ до 40 дена, тој бил на турнеја.

МАЕСТРО ЏОРЛЕВ: Никогаш нема да ги заборавам моментите поминати во мојата Струмица!

Зоран Џорлев беше наш познат виолинист, вокален изведувач и професор. Родум од Струмица, низ годините, музичарот со неверојатно...

Владо Марин / 1 јануари, 2021 22:38