Лука Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Светското првенство. Сепак, швајцарско-хрватскиот двојник Ракитиќ беше дефинитивна фигура на овој Светски куп 2018 година.

Ракитиќ на финалето на Светското првенство: “Дождот не беш случаen, дури и небото беше тажно”

Иван Ракитиќ го пропушти скокот на фудбалскиот врв. Златото го освоија Французите, а тимскиот колега Лука Модриќ беше прогласен...

admin@magazin / 15 јули, 2018 23:15

За тимот на Англичанецот Герет Саутгеит, сонот за финалето се распадна сега 52 години по триумфот на Вембли против Германија.

На Хрватските улици се слави, Хрватите можат да бидат горди на своите момчиња (ВИДЕО)

Краток осврт на клучните точки: Благодарение на касниот погодок на Марио Манџукиќ, Хрватска прв пат стигна во финалето на...

Македонка Димкин / 11 јули, 2018 23:10

Денес од 16:00 часот претпоследниот осминафинален натпревар го одиграа селекциите на Шведска и Швајцарија.

Швајцарија елиминирана, Шведска после 24 години е во четвртфиналето.

Во  првите 45 минути  скоро и да не видовме посериозна прилика за погодок, на стадионот беше скоро и досадно наспроти...

Македонка Димкин / 3 јули, 2018 22:18

Радоста на Гранит Џака и Џердан Шаќири и гестот со двоглавиот Орел во победата на Швајцарија со 2-1 над Србија не може да мине без правни последици. Како што објави ФИФА во писмото, тие покренаа тужба против двајцата национални играчи.

ФИФА покрена тужба против Шаќири и Џака

Во изјавата на ФИФА се вели: “Дисциплинската комисија на ФИФА ја отвори постапката против швајцарските играчи Гранит...

Рејхан Бајрами / 23 јуни, 2018 23:24

Гранит Џака го слави својот гол на 1-1 против Србија со двоен орел. Гестот се смета за провокација.

Тешка провокација, Швајцарски играч го покажува Албанскиот орел

Во 52-тата минута Гранит Џака погоди со директен удар од околу 20 метри. Со тоа Џака изравнува во вториот натпревар од групата...

Рејхан Бајрами / 22 јуни, 2018 23:32

Со голот на Митровиќ , Србија победе против Швајцарија веќе во петтата минута со 1:0 потоа изравни Шака а победничкиот гол го даде Џердан Шакири

Шок за Србија, Швајцарија од 0:1 пресврт до победа од 2:1

Александар Митровиќ од казнениот простор во петтата минута успеа да ја затресе мрежата на Швајцарците и со тоа ја поведе...

Македонка Димкин / 20:26