Тој беше убиен во акција на американската војска во Ирак со напад на беспилотни летала. Прогласен е за терорист од страна на американските власти, кој планирал напади врз американски граѓани.

ШОКАНТНО: Сулејмани планирал напади и во БиХ, Бугарија, Турција

Шокантни сознанија за генералот Касим Суелјмани, подготвувал неколку терористички напади во Бугарија, Босна и Херцеговина,...

Весна Петровска / 15 јануари, 2020 10:23

Меѓу присутните соработници на состанокот биле и тогашната државна секретарка за безбедност Киртсен Нилсен и тогашниот советник, инаку неговиот зет, Џаред Кушнер, кои ја напуштиле салата за состаноци во паника.

Њујорк Тајмс тврди дека Трамп е НЕМИЛОСРДЕН: Пукајте им во нозе, рововите наполнете ги со змии – ОВА НЕ Е ПО ЗАКОН!

Њујорк Тајмс објави делови од книгата „Гранични војни: Напад на Трамп врз имиграција“, која ќе излезе на продажба на 8 октомври,...

Весна Петровска / 2 октомври, 2019 11:38

Во последниве два дена се случиле три инциденти на вербално и физичко насилство врз здравствени работници и тоа во Градска општа болница „8 Септември” во Скопје, на Интерното одделение во Клиничката болница во Тетово и во една приватна болница во Скопје, посочуваат од Лекарската комора.

Лекарска комора: Да се стави крај на насилството во здравствените установи и да се презмат наjостри санкции

Лекарската комора преку соопштение апелира надлежните органи и институции да ги презмат сите мерки кои им се на располагање...

Катерина Крстиќ / 27 септември, 2019 17:11

Новинарот Гарет М. Граф напиша книга „Единствени на небото: Усмена историја за 9/11“. Книгата наскоро ќе биде објавена, а дел медиуми објавија извадоци од неа.

Транскрипт од разговор открива што се случувало во Белата куќа за време на нападите на 11 септември

По 18 години од киднапирањето американски авиони и терористичките напади од 11 септември 2001 година, во кои загинаа 2.983 лица,...

Узунов Бобан / 12 септември, 2019 8:55

Тој додал дека припадниците на РОСУ ги тепале оние кои не можеле да помбегнат, седум лица биле повредени.

УЖАС:Пукање, упад во домовите и малтретирање деца и жени – исповед на повредените од Зубен Поток

Раденко Миловановиќ од Зубин Поток, повреден во денешните напади, вели дека припадниците на единицата РОСУ пукале во нив,...

Весна Петровска / 28 мај, 2019 16:00

Очигледно Апасиев работи на тоа од Левица да направи сателит-партија на ВМРО-ДПМНЕ, а за себе да си обезбеди пратеничко место преку листите на ВМРО-ДПМНЕ на следните избори.

Савески : “Апасиев соработува со ВМРО ДПМНЕ, тој изврши пуч на Левица”

Здравко Савески кој е член на преизидумот на политичката партија Левица и основач на левичарското движење Солидарност до...

Перо Милчин / 16 февруари, 2019 15:36

Во два одделни напади од бомбаши самоубијци во Кабул, Авганистан, животот го загубија најмалку 20 лица а над 100 се тешко повредени

Најмалку 20 загинати во двоен самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 20 луѓе загинаа, а 100 се повредени во двоен самоубиствен бомбашки напад врз спортски клуб во шиитски кварт во главниот...

Мирко Бачиќ / 6 септември, 2018 6:54

На воениот конфликт во Сирија, кој трае веќе 7.5 години, не му се гледа крајот, особено откако Трамп, ги предупреди Сирија, Иран и Русија да прекинат со напади врз Идлиб

Трамп го предупреди Асад и неговитe сојузници во Сирија да не го напаѓаат Идлиб

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди шефот на сириската држава Башар ал Асад и неговите сојузници Иран и Русија...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 10:32