Онлајн-наставата во 88 отсто од училиштата се одвива без пречки, тврди министерката за образование и наука Мила Царовска.

Онлајн-наставата во 88 отсто од училиштата се одвива без пречки, тврди Мила Царовска

Министерката за образование, Мила Царовска најави дека е можно наставниците да предаваат и онлајн од дома, за како што рече,...

Владо Марин / 21 октомври, 2020 11:57

Најавениот бојкот на наставата е непочитување на протоколите и мерките, се наведува во соопштението.

МЗ: Епидемиолошката состојба е сериозна, учениците да ги следат препораките!

Денеска Министерството за здравство преку соопштение апелираше до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2020 11:18

При обуката детално им се објаснуваше на наставниците како да ги користат алатките, како да поставуваат материјали, како да го користат Мајкрософт Тимс и како генерално да ја спроведуваат онлајн наставата.

д-р Николче Шулевски за Слободен Печат: Националната платформа нуди квалитетна настава која може да биде подобра и од класичната (ВИДЕО)

Николче Шулевски, докторот по науки за методика во онлајн настава кој е и еден од националните обучувачи во земјава во интервју...

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2020 18:28

За училиштата кои ќе работат со физичко присуство, Министерството за образование и наука апелира до директорите, наставниците, родителите и учениците да се придржуваат на строгите мерки за заштита од Ковид 19, бидејќи тие се клучни за спречување на ширење на заразата.

ЗАПОЧНА УЧЕБНАТА ГОДИНА: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Денеска и официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за...

Катерина Крстиќ / 10:07

Тие ќе споделуваат свои размислувања и ставови за начинот на кој треба да почне учебната година, проблемите со кои биле соочени изминатиов период и сл.

Богоев: На први октомври во училишните клупи детските насмевки ќе бидат покриени со маска!

Во пресрет на почетокот на новата учебна година Општина Карпош, од утре, 28.09.2020 година ќе започне со кратка информативна кампња...

Владо Марин / 27 септември, 2020 16:24

За да може секое дете да има пристап до наставниот материјал, МОН е во преговори 15-минутни видеа со одреден час да се емитуваат на Националниот сервис на посебни канали кои се обезбедени.

МОН: Ќе обезбедиме настава и за децата коишто немаат уреди за онлајн учење

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и останатите...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 20:49

Од Сојузот на средношколците денеска, одлуката на МОН и Владата за почеток на учебната година од далечина ја нарекоа скандалозна, бидејќи, како што велат ниту учениците ниту родителите не биле консултирани пред нејзиното донесување.

Средношколците бараат комбинирана настава или ќе бојкотираат

Во сабота, 51 претставник на средношколците од 17 града во земјава ќе одлучат како ќе реагираат на одлуката за онлајн-настава,...

Владо Марин / 21 август, 2020 7:06

НА ПРИМЕР ОД ПРВО ДО ТРЕТО ИМАМЕ ГОЛЕМ БРОЈ УЧЕНИЦИ ВО ОДРЕДЕНИ ПАРАЛЕЛКИ, ТРЕБА ДА СЕ ПОДЕЛАТ НА ГРУПИ И ДА СЕ ПОЧИТУВААТ ПРОТОКОЛИТЕ КОИ ВЕЌЕ СЕ ПОДГОТВЕНИ ОД СТРАНА НА МОН.

Адеми за Телма: Се подготвуваме за комбиниран метод на настава

Министерството за образование и наука  во моментов ги собира податоците колку дадениот модел комбинирана настава со онлајн...

Владо Марин / 16 август, 2020 16:18