Во рамките на културно-уметничката програма потоа следува аудиовизуелниот перформанс реализиран врз зградата на Парламентот, со наслов „Минато, сегашност, иднина“ на Емил Петров, Петар Џон и Глигор Постоловски.

Дефиле на македонскиот општествен мозаик, премиерна симфонија, визуелни и музички перформанси се дел од програмата пред Собранието за 30 години независност

Свечената програма по повод 30-годишнината од независноста денеска ќе започне пред Собранието на Република Македонија во...

Перо Милчин / 8 септември, 2021 17:00

Овој настан е прв од низата јавни и граѓански придонеси од регионот на „Конференцијата за иднината на Европа (CoFoE)“.

Во рамки на „Преспа форум дијалог“ одржан првиот настан за придонесот на Западен Балкан на „Конференцијата за иднината на Европа“

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Германскиот совет за надворешни односи, и со поддршка на Европската...

Владо Марин / 2 јули, 2021 16:31

5. Се зголемува бројот на лица на една маса во угостителските објекти од четири лица на шест лица со обезбедување на препорачаната дистанца помеѓу лицата на масата.

Главниот координативен КОВИД-19 кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките

Главниот координативен кризен штаб на Владата на Република Македонија за обезбедување целосна координација на органите...

Рејхан Бајрами / 31 мај, 2021 20:17

Настанот беше организиран од страна на Амбасадата на Руската Федерација во Република Северна Македонија и од Општина Центар.

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ И НА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕТО НА БОРЦИТЕ НА АНТИХИТЛЕРОВАТА КОАЛИЦИЈА ПО ПОВОД 76 ГОДИШНИНАТА ОД ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ И НА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕТО НА БОРЦИТЕ НА АНТИХИТЛЕРОВАТА КОАЛИЦИЈА ПО ПОВОД 76 ГОДИШНИНАТА...

Сара Фемина / 9 мај, 2021 16:47

Скоро еден месец во Македонија полицискиот час трае од 20 часот навечер до пет часот наутро и исто толку не работат кафе баровите, рестораните и кафаните.

За Велигден и за Рамазан Бајрам нема да има полициски час

Велигден и Бајрам без полициски час само на денот на празнувањето, од 28 април полицискиот час да биде од 21 часот до пет наутро, ...

Перо Милчин / 26 април, 2021 15:17

Според директорот на „Танец“ Мартин Вучиќ, пандемијата која во моментов владее ги погоди сите категории на луѓе и институции, а меѓу најпогодените заради природата на дејноста се изведувачките уметности и настани.

Заев: „Танец“ е бренд што со својата мисија го негува и презентира македонското фолклорно творештво и ја освојува публиката во светот

Претседателот на Владата на Република Македонија вчера ја посети Националната установа „Танец“ и имаше средба со директорот...

Владо Марин / 25 март, 2021 8:12

Со Буџетот за 2021 година за третман на пациенти ретки болести се обезбедени 520 милиони денари, што е двојно повеќе, споредено со 2017 година, кога за буџетот на оваа програма биле издвоени 213.967 милиони!

ФИЛИПЧЕ: БОЛЕСТИТЕ СЕ РЕТКИ, НО ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ НЕ СЕ САМИ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, присуствуваше на настанот посветен за промоцијата на нова поштенска марка посветена...

Рејхан Бајрами / 27 февруари, 2021 9:07

Станува збор за петгодишен договор до 2023 година за инвестицискиот проект на компанијата во висина од 5.1 милиони евра.

Заев ја пушти во употреба новата инвестиција на „Конти Хидропласт“: Ги поддржуваме компаниите кои инвестираат, вработуваат и освојуваат нови пазари

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во Гевгелија ја пушти во употреба новата инвестиција...

Перо Милчин / 7 февруари, 2021 16:18