Настанот беше организиран од страна на Амбасадата на Руската Федерација во Република Северна Македонија и од Општина Центар.

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ И НА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕТО НА БОРЦИТЕ НА АНТИХИТЛЕРОВАТА КОАЛИЦИЈА ПО ПОВОД 76 ГОДИШНИНАТА ОД ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ И НА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕТО НА БОРЦИТЕ НА АНТИХИТЛЕРОВАТА КОАЛИЦИЈА ПО ПОВОД 76 ГОДИШНИНАТА...

Сара Фемина / 9 мај, 2021 16:47

Скоро еден месец во Македонија полицискиот час трае од 20 часот навечер до пет часот наутро и исто толку не работат кафе баровите, рестораните и кафаните.

За Велигден и за Рамазан Бајрам нема да има полициски час

Велигден и Бајрам без полициски час само на денот на празнувањето, од 28 април полицискиот час да биде од 21 часот до пет наутро, ...

Перо Милчин / 26 април, 2021 15:17

Според директорот на „Танец“ Мартин Вучиќ, пандемијата која во моментов владее ги погоди сите категории на луѓе и институции, а меѓу најпогодените заради природата на дејноста се изведувачките уметности и настани.

Заев: „Танец“ е бренд што со својата мисија го негува и презентира македонското фолклорно творештво и ја освојува публиката во светот

Претседателот на Владата на Република Македонија вчера ја посети Националната установа „Танец“ и имаше средба со директорот...

Владо Марин / 25 март, 2021 8:12

Со Буџетот за 2021 година за третман на пациенти ретки болести се обезбедени 520 милиони денари, што е двојно повеќе, споредено со 2017 година, кога за буџетот на оваа програма биле издвоени 213.967 милиони!

ФИЛИПЧЕ: БОЛЕСТИТЕ СЕ РЕТКИ, НО ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ НЕ СЕ САМИ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, присуствуваше на настанот посветен за промоцијата на нова поштенска марка посветена...

Рејхан Бајрами / 27 февруари, 2021 9:07

Станува збор за петгодишен договор до 2023 година за инвестицискиот проект на компанијата во висина од 5.1 милиони евра.

Заев ја пушти во употреба новата инвестиција на „Конти Хидропласт“: Ги поддржуваме компаниите кои инвестираат, вработуваат и освојуваат нови пазари

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во Гевгелија ја пушти во употреба новата инвестиција...

Перо Милчин / 7 февруари, 2021 16:18

Владата на Републикa Македонија со овој чин им се придружи на настаните со кои му се оддава почит кон делото на големиот револуционер Гоце Делчев, за неговиот историски придонес во создавањето на македонската државност.

Владино одбележување на 149 години од раѓањето на Гоце Делчев

Заменик-министерот за локална самоуправа, Зоран Димитровски во име на Владата на Република Македонија денеска положи цвеќе...

Сара Фемина / 4 февруари, 2021 13:18

Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет, што го извршува Црквата на овој ден. Големиот водосвет е симбол на обновувањето на нашата природа и на целиот космос преку вода и Дух.

Утре се празнуваат Водици – денот кога водите стануваат лековити

Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската...

Сара Фемина / 18 јануари, 2021 19:24

При посетата на храмовите задолжително да ги почитуваат препораките за заштита, да носат заштитни маски и одржуваат дистанца.

ОХРИД: Празникот Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови со утрински богослужби

Годинава нема да биде организирано традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро од градското пристаниште...

Перо Милчин / 17 јануари, 2021 15:04