Маршот ќе биде мирен и ќе започне од плоштадот Илирија во центарот на Тетово, а ќе заврши пред болницата.

Во Тетово ќе се организира протестен марш во чест на жртвите

Навивачката група „Бласти“ објави дека денеска во 13.30 часот ќе се организира протестен марш во чест на жртвите кои го загубија...

admin@magazin / 11 септември, 2021 11:31

Затоа ВЕ ЗАМОЛУВАМ да ги понесете со Вас само македонските ЗНАМИЊА, ВЕ ЗАМОЛУВАМ оставете ги Вашите партиски дома овој пат.

СЛОБОДА ЗА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ: Семакедонски протест на 25 април во 11 часот пред владата на Република Македонија

Почитувани, Ве поканувам на 25 Април (недела) 2021 година во 11 часот пред Владата на Република Македонија независно од вашата...

Перо Милчин / 19 април, 2021 23:46

Бидејќи настанот се реализира под строги безбедносни и здравствени протоколи, Ве информираме дека ќе биде дозволено снимање и известување, само на претходно најавени лица кои ќе бидат назначени од медиумот.

Повик за акредитација за следење на централната прослава „1000 години Бигорски манастир“

Почитувани медиуми, Ве известуваме дека до среда 14 октомври 2020 можете да акредитирате новинари, сниматели, фотографи за главната...

Владо Марин / 13 октомври, 2020 9:50

По повод 11 октомври - Денот на народното востание, Градскиот дувачки оркестар ќе одржи параден концерт во центарот на Скопје!

КОНЦЕРТ НА ГРАДСКИ ДУВАЧКИ ОРКЕСТАР!

КОНЦЕРТ НА ГРАДСКИ ДУВАЧКИ ОРКЕСТАР! По повод 11 октомври – Денот на народното востание, Градскиот дувачки оркестар ќе...

Владо Марин / 10 октомври, 2020 12:44

Тој додаде дека Градот Скопје е домаќин и покровител на Скопскиот маратон, заедно со Канцеларијата на ЕУ и Агенцијата за млади и спорт!

ВО НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ТРЧА 16. ВИЗ ЕР СКОПСКИ МАРАТОН НА ГРАДСКИТЕ УЛИЦИ

Само три дена не делат од почетокот на најмасовната спортска манифестација во земјава Виз Ер Скопски маратон на која на градските...

Владо Марин / 1 октомври, 2020 20:55

Скопските обичаи од кои дел имале христијанска основа, а дел од нив биле поврзани со паганските верувања, најчесто биле исти како и сите останати од Македонија!

УТРЕ Е ПРОШТЕНИ ПОКЛАДИ ИЛИ ПРОЧКА: Прости ми, простено нека ти е и од мене и од Господ!

Утре е Прочка или Велики Поклади, празник меѓу народот познат и како Проштени Поклади, спаѓа во најголемите христијански...

Владо Марин / 29 февруари, 2020 20:43

Фестивалот трае до 29 јули и е поддржан од Општина Струмица и Агенцијата за филм.

Во Струмица почнува Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“!

Од утре во Амфитеатарот во Струмица ќе започне, четиринаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест”. На...

Рејхан Бајрами / 25 јули, 2019 8:45

Исто така тој додава дека утрешната церемонија која се случува еднаш во животот, да се види со папата и да добијат благослов.

Хрватско семејство 15 дена се подготвува за папата: Ова еднаш во животот се случува

Многу верници утре ќе се поклонат на папата Франциск кој ќе ја оддржи литургија на плоштадот Македонија меѓу нив е и хрватското...

Весна Петровска / 6 мај, 2019 18:00