На 15 октомври најпрво заседава Советот за општи работи, а потоа на 17 и 18 октомври заседава Европскиот совет. Одлуките се донесуваат со консензус, а засега огромно мнозинство од земјите членки се за почеток на преговорите и тие лобираат кај оние што сè уште имаат некакви резерви, како Франција, чиј став е познат – прво реформи во Унијата, па проширување.

Северна Македонија испорача, на потег е ЕУ!

– Претстојниот Европски совет се смета за клучен, се очекува конечен пресврт во евроинтеграциските процеси на земјата и...

Валерија Петрова / 8 октомври, 2019 8:56

– Јас пак велам дека на 17 октомври Бугарија не треба да брза да даде зелено светло за почеток на преговори за членство на Македонија се додека не бидат расчистени сите фалсификати на историјата, изјави Каракачанов.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат...

Валерија Петрова / 7 октомври, 2019 15:42

Тој присуствува на состанокот на Воениот комитет на НАТО, кој се одржал во Љубљана минатата недела, а теми на средбата биле Авганистан, Ирак и Косово.

НАТО во паника: Американски генерал јавно признал: Русија не престигна, итно ни е потребна нова тактика

НАТО ја губи воената предност над Русија, поради што е покрената редефиниција на стратегијата на Алијансата, изјавил шефот...

Валерија Петрова / 19 септември, 2019 19:33

„Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД.

ПАЛМЕР: Ако Македонија не влезе во НАТО во декември, ќе влезе после неколку месеци!

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека цврсто е уверен оти Македонија наскоро ќе стане...

Сара Фемина / 10 септември, 2019 10:43

Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, денот го посвети на војниците кои служат на мисиите во странство. Потсети дека од минатогодишната прослава, до денес се смениле многу работи во секторот одбрана.

ШЕЌЕРИНСКА: “Веќе ги одбројуваме деновите до полноправно членство во НАТО”

Зад нас е успешна година, а следната ќе биде уште поуспешна. Политичарите испратија пораки полни со оптимизам, на Денот на...

Рејхан Бајрами / 18 август, 2019 16:12

Спасовски тврди дека е потребно многу повисоко ниво на будност во следењето на препораките и протоколите со цел да се спречат ваквите измами.

Заев: Ние ја почитуваме пријателска Русија и покрај тоа што се противат да станеме членка на НАТО!

„Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од Руската Федерација и не смеат...

Сара Фемина / 11 јули, 2019 21:52

Таа рече дека очекува во заклучоците на Советот на ЕУ да биде констатирано дека сме ги исполнуваме сите услови и дека тие ќе бидат поддржани од сите земји членки на Унијата.

Шеќеринска: “Немам никакви дилеми, убедена сум дека оваа година ќе преговараме со ЕУ„

Во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на Телма, заменик претседателката на СДСМ и министерка за Одбрана, Радмила...

Рејхан Бајрами / 17 јуни, 2019 22:03

Во емисијата „Само Вистина„ на Канал 5 вечерва беа гости Генералот Стојанче Ангелов и Љупчо Ристовски од ВМРО ДПМНЕ.

АНГЕЛОВ: “Македонија веќе влезе во НАТО” – Ристовски контра: “СО ЛАГА АГА НЕ СЕ БИДУВА”

Во вечерашната емисија „Само Вистина“ на Канал 5 дебатираа Генерал Стојанче Ангелов и Љупчо Ристовски. Во емисијата „Само...

Рејхан Бајрами / 20:54