Од денеска Шведска и Финска се блиску до пристапување во НАТО, откако Турција се откажа од ветото на нивниот влез.

Путин коментираше за Финска и Шведска во НАТО и за нападот врз трговскиот центар

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија „ќе одговори со иста мерка“ во случај на воспоставување бази на НАТО...

Катерина Крстиќ / 30 јуни, 2022 7:08

Двете земји ќе ја зајакнат соработката со приклучување кон договорот за набавка на противтенковско оружје од шведскиот производител на оружје Сааб динамикс, пренесува Ројтерс.

Финска и Шведска заедно ќе купуваат оружје

Двете нордиски земји денеска официјално поднесоа барања за приклучување кон НАТО, кои Турција веднаш ги блокираше! Финска...

Перо Милчин / 18 мај, 2022 20:34

Тој го поздрави барањето на Финска и Шведска за влез во НАТО.

Апликацијата за членство во НАТО сега треба да биде одобрена од 30 земји-членки на Алијансата, пренесе Танјуг.

Финска и Шведска официјално поднесоа барање за членство во НАТО

Лидерите на Шведска и Финска денеска ги предадоа барањата за членство во НАТО, а за в четврток е најавен нивен состанок со...

Перо Милчин / 9:56

За време на разговорот премиерот Ковачевски го нагласи единството и одлучниот одговор на Алијансата на неиспровоцираната војна во Украина и едногласноста во поддршката на сувереноста и територијалниот интегритет на Република Украина и на нејзиното неприкосновено право на самоодбрана

Ковачевски – Столтенберг: Отворени врати за нови членки во НАТО е вредност која треба да се продолжи

Премиерот Димитар Ковачевски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во кој ја изрази...

Мате Парлоф / 8:28

Инаку, од италијанската полиција информираа дека спречиле хакерски напади на проруски групи за време на полуфиналето и финалето на Евровизија во Торино.

Финска официјално поднесе барање за членство во НАТО, Османи со поддршка од Берлин

Финска и официјално поднесе барање за членство во НАТО, кажа претседателот на државата, Саули Нинисто.  Тој смета дека...

Мате Парлоф / 15 мај, 2022 18:28

„Скандинавските земји се како гостилници за терористичките организации“, рече Ердоган по петочната молитва во Истанбул.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Норвешка во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема „позитивно мислење“ за членството на Финска и Шведска...

Перо Милчин / 13 мај, 2022 20:47

Остварувањето на вековниот сон на нашите револуционери. Обезбедувањето сигурност за сегашноста. Обезбедувањето иднина за младите. Вредеше! Да му се радуваме со гордост на овој ден!, напиша екс премиерот Зоран Заев.

Заев: Вредеше мој народе, што влеговме во НАТО

Изминавме долг пат кој го занемаривме од дента кога горди го гледавме македонското знаме како се развиори пред седиштето...

Рејхан Бајрами / 27 март, 2022 14:51