Поради судирот на две воздушни маси (многу топлата од југ и свежата од север) локално процесите ќе бидат интензивни со пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и појава на град кој локално има услови да биде и крупен.

По топлотниот бран силно невреме во Македонија

По топлотниот бран кој ја зафати Македонија, следува големо невреме проследено со поројни врнежи, силен ветер како и грмежи....

Катерина Крстиќ / 12 август, 2019 17:30

Од грчката метеоролошка служба соопштуваат дека во попладневните часови, невремето ќе ги зафати Јонското море, Пелопонез, западниот и северозападниот дел на земјата.

Предупредување: Ново невреме се спрема во Грција- еве каде ќе биде најкритично!

Во соседна Грција се очекува ново невреме, при што националната метеоролошка служба со вонреден билтен, извести дека земјата...

Катерина Крстиќ / 16 јули, 2019 15:14

Како што објавија грчките медиуми, подрачјата од градот Нафпактос и Патре, биле погодени од поплави, но за среќа нема повредени ниту исчезнати. 

ВИДЕО: Ново невреме ја зафати Грција, поплавени продавници и домови – за среќа нема повредени

Ново невреме ја зафати Грција. Повеќе од десетина луѓе се евакуирани во западна Грција. Како што објавија грчките медиуми,...

Катерина Крстиќ / 15 јули, 2019 11:43

Колку било страшно невремето вчера, раскажа Александар за српски Блиц, кој се нашол на местото на невремето, не ни помислувајќи дека ќе дојде до таква олуја.

Страотно сведоштво на турист во Калитеа: Никој не очекуваше ваков ужас, започна силен ветер, снема струја и одеднаш започна олуја

“Се изгледаше нормално, не можевме да насетиме дека може да дојде до ваков ужас. Се се случи како на филм. Со овие зборови...

Катерина Крстиќ / 11 јули, 2019 14:07

Засега ниеден македонски државјанин не пријавил ниту штета од невремето. Во тек се дополнителни проверки од страна на надлежните институции.

МНР: Нема македонски државјани меѓу настраданите на Халкидики

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки...

Катерина Крстиќ / 9:57

Во силното невреме ја зафати вчера Северна Грција, животот го загубија и шест лица

Владата прогласи вонредна состојба во Грција

Грчката влада прогласи вонредна состојба, по силното невреме кое вчера ја зафати Грција. Во силното невреме ја зафати вчера...

Катерина Крстиќ / 9:53

-Наредните два часа на подрачјето на земјата се можни и врнежи од град, предупредуваат метеоролозите.

Портокалов метео алрам – подготевете се, следува големо невреме во целиот регион

Метеролозите предупредуваат за силно нревеем во целиот реегион, вклучен е портокалов метеоаларм, надлежните најавуваат...

Валерија Петрова / 29 мај, 2019 18:36