По денешната акција на косовската полиција на четири локации во Косово, премиерот Албин Курти рече дека акцијата е во насока на спречување на нелегални активности, додавајќи дека нема да се толерираат криминалци и криминални групи.

Немири во Косово: Вучиќ се закани дека ќе ги згази косоварите

Александар Вучиќ пртетседателот на Србија, изјави денеска, за време на разговорите со Срби од Косово, во Рашка, дека му рекол...

Рејхан Бајрами / 13 октомври, 2021 20:30

Насилството избувна откако активисти од крајно десничарскиот Радикален курс вчера попладне ја запалија муслиманска света книга во населба населена претежно со мигранти и објавија видео на палењето на Интернет.

ХАОС ВО ШВЕДСКА: Тепачки на улиците во Малме по палење на Куранот, полицијата се судри со демонстрантите(ВИДЕО)

Големи немири избувнаа вчера во јужниот шведски град Малме. Повеќе од 300 луѓе излегле на протест по акцијата на екстремно...

Рејхан Бајрами / 29 август, 2020 14:22

Во САД веќе неколку денови има големи протести против полициската бруталност по убиството на Флојд кое се случи минатата недела, иако во последниве денови тие беа нешто помалку насилни.

ТРАМП КАКО ТИТО: Еве што рече за протестите поради убиството на Флојд! Испрати моќна порака до сите

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека сите американски граѓани заслужуваат да бидат еднакви пред законот и рече...

Катерина Крстиќ / 6 јуни, 2020 18:15

Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Игра на престолот во Вашингтон! Кој навистина има моќ, дали е ова малото кралство на Трамп?

Главниот град на САД не е дел од сојузната американска држава. Тие посебни околности, за време на протестот, доведоа до расправија...

Катерина Крстиќ / 5 јуни, 2020 11:00

Братот на Џорџ Флојд,  Теренс Флојд дошол на местото каде што починал неговиот брат и го посетил муралот направен во чест на неговиот брат.

НА МЕСТОТО КАДЕ БЕШЕ УБИЕН ФЛОЈД ДОЈДЕ НЕГОВИОТ БРАТ: Не правете нереди, тоа нема да го врати мојот брат!

Братот на убиениот Џорџ Флојд го ​​посети местото на импровизиран меморијал во Минеаполис во Соединетите држави. Братот...

Катерина Крстиќ / 2 јуни, 2020 11:08

Тајната служба исто така соопшти дека не зборува за методите на нејзините безбедносни операции.

САД ГОРИ СО ДЕНОВИ: Трамп во бункер поради немирите- демонстрантите ја обиколиле Белата Куќа!

Агентите на тајната служба го придружувале американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во петокот вечерта, во време...

Катерина Крстиќ / 1 јуни, 2020 9:53

Руската безбедносна служба со спротивни изјави, дека само три лица претрпеле повреди, и им бил даден медицински третман.

Киев : Руска агресија врз Украина

Русија заплени три украински поморски бродови во теснец во близина на полустровот Крим кој е нападнат од Москва. Тоа го зголеми...

admin@magazin / 26 ноември, 2018 12:24

Поддржувачите на независноста на Каталонија се судрија со полицијата во центарот на Барселона додека демонстрираа против зголемување на платите на шпанската полиција

Судир меѓу шпанската полиција и каталонските сепаратисти, повредени на двете страни

Во судир на каталонските сепаратисти и полицијата во Барселона беа повредени 14 лица, а шест се уапсени, соопштија властите...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 9:02