1200 евра месечен хонорар за амбасадорот Виктор Габер, по 1000 евра месечно за Проф. Људмил Спасов и за Доц.д-р Ана Чупеска!

СКАНДАЛ: Советникот на Димитров зема плата колку претседателот Пендаровски!

Кој како си ја наредил, толку пари ќе си лапне. Магазин дојде до документи кои укажуваат на тоа дека пензионерот Виктор Габер,...

Данаил Михајловски / 15 ноември, 2019 9:57

Прашањето беше поврзано со надворешната политика односно дали владата ги планира во овој период Теута Арифи градоначалник на Тетово, Дане Талески, политички советник на Заев, Мишо Дукманович, професор од правен факултет и Сашко Насев за амбасадори на во САД, Нато, Израел и Бугарија?

Милошоски до Заев: Дали вие им организиравте средба на шведските инвеститори на “Диаверум“ со директорот на Фондот за здравство, Дончев?

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски  на денешната собраниска седница за пратенички прашања, упати прашање до...

Катерина Крстиќ / 31 октомври, 2019 16:15

Како што истакна тој можеби токму овој чекор, оставање 25 амбасади без амбасадори влијаело на одлуката Самитот во Брисел на ЕУ. Тоа истовремено резултираше недоволните информации, анализи и проценки.

Милошоски: Оваа влада е во заминување и не смее да пополнува испразнети амбасадорски места

Во интервју за Македонското Радио, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски говореше за состојбата на македонската дипломатија...

Катерина Крстиќ / 30 октомври, 2019 10:55

Милошоски на говорницата ја постави сликата на која во 2018 Димитров и Османи го прославуваат датумот за ЕУ

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Нема да ја расипуваме забавата на власта!

“Ова до нас се двајцата министри кои не добија датум за ЕУ, а ова на сликата пред мене се истите министри кои лани го прославија...

Данаил Михајловски / 29 октомври, 2019 11:52

Денарите треба да ја добијат придавката по отворањето на поглавјето 17 кое ја опфаќа економската и монетарната политика, но Народната банка веќе склучи договор за печатење нови 10 и 500 денарки со новото име.

Без датумот, половина од потшишаниот Преспански договор не треба да важи

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време, анализира „Алфа“. Иако во самиот договор...

Катерина Крстиќ / 19 октомври, 2019 10:06

За намерата да си поднесе оставка, Заев ги информирал и дипломатите во Брисел.

ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ЌЕ СИ ПОДНЕСАТ OCTABKИ: Последни информации од Брисел – Заев најавил ocтaвкa, Димитров се поздравил со делегацијата

Зоран Заев ќе си поднесе оставка, дознава „Инфомакс“ од доверливи и добро упатни извори во СДСМ. Ваквата одлука на Заев доаѓа...

Валерија Петрова / 18 октомври, 2019 14:22

Србија ова го гледа како голем скандал и на насловните страници на речиси сите весници денеска стоеше наслов дека македонскиот министер предизвика дипломатски скандал преку Фејсбук“.

“Србија ќе гори во пеколот”- Никола Димитров предизвика дипломатски скандал

Соседите од Србија му се налутија на македонскиот Шеф на Дипломатијата Никола Димитров откако на својот Фејсбук профил на...

Катерина Крстиќ / 17 октомври, 2019 14:47

Димитров истакна дека почитувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија од двете страни ќе биде важен чекор во контекст на пристапните преговори со ЕУ.

Димитров со патриотски став: Ние сме македонски народ и зборуваме на македонски јазик

Во изјава за Дојче Веле на македонски јазик и Радио Слободна Европа, министерот за за надворешни работи Никола Димитров ја...

Катерина Крстиќ / 10 октомври, 2019 18:18