Во Италија и Аргентина, заедно со многу земји во Латинска Америка, новогодишното дрво се поставува на 8-ми декември и се растура на 6-ти јануари.

ЕВЕ КОГА ТРАДИЦИОНАЛНО СЕ КИТИ НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА: Празници и радост за најмалите!

Поставувањето и растурањето на елката се поврзани со одредени датуми. Традиционално, новогодишните дрва не се украсуваат...

admin@magazin / 27 ноември, 2022 18:04

Како што посочија од клиниката, 10 пациенти биле машки, а седум женски лица. По амбулантскиот третман ја напушиле клиниката!

На Токсикологија примени 17 пациенти, од кои 7 малолетници

Во текот на новогодишната ноќ на Универзитетската Клиника за токсикологија- Скопје се регистрирани 17 алкохолни интоксикации,...

admin@magazin / 1 јануари, 2022 11:10

Во 2021 година имаше предизвици како и во светот така и кај нас, кои се надеваме дека успешно ги пребродувавте. Не беше лесно, но животот е тука да не научи дека после секој пораз следи нова борба. Борба за подобро утре за нас и нашите семејства!

МАГАЗИН: Среќна нова 2022 година – животот е инспирација, за желбите да станат стварност треба да се бориме!

Среќна нова 2022 година, многу љубов, среќа и здравје во секој дом! Драги читатели! Новата година е пред прагот на нашите домови!...

admin@magazin / 31 декември, 2021 9:03

Еден од најголемите градови во Лапонија е Рованиеми а од тука потекнува и Дедо Мраз. Овој град токму поради верувањето дека Дедо Мраз живее во него го посетуваат годишно околу половина милион луѓе.

Вистинска зимска магија во Лапонија- влезете во светот на Дедо Мраз и уживајте

Нема кој не слушнал за Лапонија или Лаппанд местото од каде потекнува Дедо Мраз. Лапонија е најголемиот и најсеверниот...

admin@magazin / 15 декември, 2021 8:34

Овозможивме лекарска грижа и терапија за сите пациенти, нови лекови за пациенти со ретки болести, обновивме оддели и установи. Го почнавме процесот за енергетска ефикасност на здравствените објекти, поставуваме монтажни болници и уште низа други.

(ВИДЕО)ФИЛИПЧЕ: ВО НОВАТА 2021 ГОДИНА ПОСАКУВАМ ЗДРАВЈЕ И СПОКОЈ ЗА СИТЕ, МНОГУ ПОВЕЌЕ СРЕЌНИ МОМЕНТИ И УСПЕХ НА СИТЕ ПОЛИЊА

Поминавме исклучително тешка година. Секој од нас носи своја жртва и свое бреме. Семејствата кои загубија близок, оние кои...

Рејхан Бајрами / 4 јануари, 2021 13:59

Само во првите шест минути по полноќ, противпожарната служба во Берлин објави дека добила 18 пријави за пожари, а како што одминувала ноќта, имало сè повеќе, пренесува Ројтерс.

Во првите 6 минути 18 пожари во Берлин: Десетици домови беа запалени од пиротехника за новогодишната ноќ!

Бидејќи огнометот на отворено е забранет во повеќето делови на нивниот град за Нова година, некои берлинци се обидоа да ги...

Мирко Бачиќ / 1 јануари, 2021 14:36

Во текот на ноќта костатирани се осум прекршоци од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир!

Контролирани 288 угостителски објекти на во Скопје, двајца приведени за нарушување на јавниот ред и мир

Контролирани 288 угостителски објекти на во Скопје, двајца приведени за нарушување на јавниот ред и мир! Во врска со донесената...

Рејхан Бајрами / 13:25

Во 2 часот по полноќ се роди и женско бебе. На новородените бебиња им посакувам здравје, среќа, многу љубов и безгрижно детство, напиша министерот Филипче!

НА СРЕЌАТА И НЕМА КРАЈ: Ова се прво родените бебиња во Македонија- Бојана роди здраво машко дете тешко 3650 грама

Министерот Венко Филипче, утрово на клиниката за гинекологија и акушерство ги посети среќните мајки кои неколку минути после...

admin@magazin / 11:50