Независна угостителска комора (НУК) достави барање до Комисијата за заразни болести за учество на угостителите на работниот состанок утре по повод најавата за целосно заклучување или нови рестриктивни мерки наменети за работењето на угостителските објекти.

УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ ПОД КЛУЧ: Бараат итна средба со комисијата за заразни болести!

Ќе се затворат ли целосно угостителските објекти за време на празниците? Комисијата за заразни болести ќе одлучува денеска! -По...

Перо Милчин / 14 декември, 2020 6:39

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, по разговорите со претседателите на покраините, вечерва изјави дека е договорено да се овозможи прослава на Божиќ со најмногу 10 лица на 24 и 25 декември.

АВСТИЈА ЌЕ СЛАВИ: Полицискиот час е откажан за време на новогодишната ноќ, а еве како ќе се слави Божиќ

– Австриската влада се согласи на мерките за претстојните празници и ќе им овозможи на граѓаните поголема слобода, со...

Сара Фемина / 12 декември, 2020 13:26

Оваа година, дури и повеќе од останатите е убаво да се потсетиме дека Новата Година симболизира испраќање на старата и дочекување на нови почетоци со нови позитивни желби.

Центарот на Скопје светна во полн новогодишен сјај

Центарот на Скопје светна во полн новогодишен сјај. Традиционално и оваа зима, иако во вонредни околности, на градскиот плоштад...

Сара Фемина / 10 декември, 2020 11:54

Новогодишната елка што е поставена на плоштадот „Македонија“ ќе светне вечер во 19 часот, како предвесник на новогодишното празнување во Скопје.

ВЕЧЕР ЌЕ СВЕТНЕ НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА НА ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА”

ВЕЧЕР ЌЕ СВЕТНЕ НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА НА ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“! Новогодишната елка што е поставена на плоштадот „Македонија“...

Сара Фемина / 7 декември, 2020 11:32

Во Италија и Аргентина, заедно со многу земји во Латинска Америка, новогодишното дрво се поставува на 8-ми декември и се растура на 6-ти јануари.

ЕВЕ КОГА ТРАДИЦИОНАЛНО СЕ КИТИ НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА: Празници и радост за најмалите!

Поставувањето и растурањето на елката се поврзани со одредени датуми. Традиционално, новогодишните дрва не се украсуваат...

Сара Фемина / 5 декември, 2020 19:04

На Скопје му треба градоначалник, а не шминкер.

ВМРО-ДПМНЕ: 200 илјади евра за новогодишно украсување, Шилегов да ги донира за лаптопи за учениците

Кога градот Скопје е најпогоден град од корона-заразата и луѓе умираат секој ден, на Шилегов му дојде до новогодишна забава,...

Владо Марин / 8 ноември, 2020 14:00

Интервјуто во домот на Заеви е снимено непосредно пред новогодишните празници.

ЕЛЕГАНЦИЈА НА ВИСОКО НИВО: Погледнете како изгледа домот на Зоран и Зорица Заеви: Кожни фотељи, слики, икони(ВИДЕО)

Лидерот на СДСМ и поранешен Премиер Зоран Заев во прво телевизиско интервју во својот дом, најави дека по изборот на техничката...

Сара Фемина / 6 јануари, 2020 21:44