Овие мерки се преземаат по добиеното известување од Министерството за животна средина дека квалитетот на воздухот последователно два дена е надминат над законски пропишаниот минимум, односно над 175 μg/m3 на мерните станици во Карпош и во Лисиче.

Од денеска од 18 часот: Двојно поскапува паркингот во Скопје, јавниот превоз бесплатен

Согласно со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата и Министерството за здравство, Градот Скопје...

Весна Петровска / 27 јануари, 2020 17:45

– Цените на бензините од полноќ се намалуваат од половина до еден денар, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика.

СУПЕР ВЕСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ: Поевтинуваат горивата

Добра вест за возачите од полноќ нови цени на горавате. – Цените на бензините од полноќ се намалуваат од половина до еден...

Весна Петровска / 7 октомври, 2019 12:33

За еден денар се зголемува цената на Екстра лесното масло за домаќинство и ќе изнесува 53,50 денари за литар.

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ОДВОЈАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ ОД НОВЧАНИКОТ: Од полноќ ќе возиме со поскапи горива!

Малопродажната цена на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува од два до 2,5 денари, додека на дизелот за 1,5 денар, одлучи...

Перо Милчин / 23 септември, 2019 12:45

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот пресметковен период забележа поскапување за 0,676%.

НОВ ЦЕНОВНИК: Горивата поскапуваат!

Регулаторната комисија со нови цени на горивата во Република Македонија. Според одлуката на регулаторната комисија за енергетика,...

Рејхан Бајрами / 16 јули, 2019 1:10

Засега надлежните не очекуваат ценовни шокови со новата цена на струјата која корисниците ќе ја плаќаат за струјата.

Ново изненадување за џебот на граѓаните: Од 1 јули струјата ќе се купува по нова цена!

Од наредниот месец наместо од ЕВН за струја нема да и плаќаме на ЕВН Македонија, туку на новата компанија ЕВН Хоум. Веќе од...

Рејхан Бајрами / 22 јуни, 2019 10:54