„Норвешка не е во состојба да ја реши актуелната енергетска криза бидејќи сериозно зголемување на нејзиниот извоз е невозможно поради ограничените резерви.

Норвешка е против ограничување на цените за рускиот гас

Норвешка е против предлогот на Европската Унија за поставување вештачка горна граница на цените за рускиот природен гас,...

Мате Парлоф / 28 октомври, 2022 5:48

Трите напади се случиле околу полноќ во ноќни клубови во центарот на Осло. Се пукало во Лондон паб, популарно место за ЛГБТК+ заедницата, потоа во близина на џез-клубот Хер Нилсен и уште еден паб.

Двајца мртви, 21 повреден во терористички напад во Осло, откажана Парадата на гордоста

Четириесетидвегодишен маж е уапсен и обвинет за убиство, обид за убиство и терористички акт по пукање во центарот на главниот...

admin@magazin / 25 јуни, 2022 15:05

Исчезнатите лица се од најтешко погодената област, но сè уште не е јасно дали биле заробени во своите домови, дали успеале на време да избегаат или да се евакуираат, соопшти полицијата.

ПАНИКА ВО НОРВЕШКА: Одрон предизвика катастрофа, 15 лица исчезнаа, 10 се повредени(ВИДЕО)

Десет лица беа повредени, едно е во критична состојба, додека 15 се водат како исчезнати откако одрон на југот на Норвешка...

Мирко Бачиќ / 30 декември, 2020 18:12

Според АП, мажот, чиј идентитет сè уште не е утврден, веднаш бил пренесен во најблиската болница, каде бил прогласен за мртов, а други шест лица биле хоспитализирани поради состојба на шок.

ПОЛАРНА МЕЧКА УБИ ЧОВЕК ВО НОРВЕШКА!

Човек го загуби животот утрово во напад на бела мечка на кампување на еден од островите на архипелагот Норвешкиот арктички...

Рејхан Бајрами / 29 август, 2020 12:50

Во Норвешка досега се заразени 907 лица, а две лица починаа.

Норвешка ги затвора сите аеродроми поради корона вирусот: Во оваа земја има 907 заразени!

Сите аеродроми во Норвешка ќе бидат привремено затворени од понеделник, 16 март, наутро, за да се спречи ширењето на коронавирусите,...

Рејхан Бајрами / 14 март, 2020 19:44

Во вторникот, тој затропал на вратата, но неговиот дедо го бркал без да провери кој е на вратата.

ПРОСЛАВАТА СТАНА ТРАГЕДИЈА: Од Норвешка дојде до Флорида за да го изненади својот дедо заа роденден, а тој го застрела!

Еден Норвежанец дошол на Флорида само за да го изненади својот дедо за неговиот 61 роденден, но кога скокнал од грмушката во...

Весна Петровска / 7 октомври, 2019 17:49

Како што се пренесува, во хеликоптерот AS350 имало пет патници и пилотот кога дошло до овој инцидент кој се случил југозападно од Алта, пренесува Ројтерс.

СЕ СРУШИ ХЕЛИКОПТЕР ВО НОРВЕШКА- ИМА ЗАГИНАТИ!

Во пад на хеликоптер во северниот дел на Норвешка, најмалку четири лица се загинати, едно лице е исчезнато, а едно повредено. Како...

Рејхан Бајрами / 31 август, 2019 21:37

-Едно лице е рането. Не ни е познато за какви повреди станува збор. Осомничениот е уапсен, а полицијата е на лице место, соопшти полицијата на Твитер.

НЕМИРИ ВО НОРВЕШКА: Пукање кон џамија во Осло, има еден ранет!

Едно лице е рането денес во пукање во џамија во близина на Осло, а осомничениот е уапсен, соопшти норвешката полиција. Како...

Рејхан Бајрами / 10 август, 2019 23:16