„Се согласуваме дека истите би требало да продолжат да си ги завршат оние предмети кои ги почнале.

Избрани обвинители за гонење организиран криминал и корупција

Нема промени во тимот кој гони криминал и корупција. Советот на јавни обвинители ги реизбра обвинителите чиј мандат заврши...

Рејхан Бајрами / 17 март, 2022 18:10

Освен Фетаи во Вишото обвинителство во иднина ќе работат и обвинителите Бурим Рустеми, Наум Пановски, Сашо Трајчев и Снежана Георгиевска.

Советот за јавни обвинители ја понижи Ристоска: „Разочарана сум“, што не бев избрана за виш јавен обвинител

Во изјава за „360 степени“, обвинителката Ленче Ристоска не го криеше своето разочарување од одлуката на Советот на јавни...

Владо Марин / 22 април, 2021 17:56

Обвинителите Лиле Стефанова, Артан Ајро и Трајче Пеливанов, кои беа дел од поранешното СЈО, како и Наташа Поп Трајкова од Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Струмица и Катерина Колариќ од ОЈО Скопје ќе го засилат Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска.

Стефанова, Ајро, Пеливанов, Поп Трајкова и Колариќ се нови обвинители во тимот на Русковска

Тројца обвинители од поранешното СЈО и по една обвинителка од Скопје и Струмица ќе го засилат Обвинителството за гонење...

Владо Марин / 12:09

Пријавените обвинители наскоро ќе бидат повикани на интервју и ќе се „борат“ за пет отворени места во Обвинителството.

Повеќето обвинители од СЈО конкурирале за работа во обвинителството на Русковска

Повеќето обвинители од веќе згаснатото Специјалното јавно обвинителтво (СЈО) конкурирале на огласот распишан за избор на...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 18:31

Законите важат за сите подеднакво и зависи колку обвинителите ги туркаат тие предмети.

ОРДАНОВСКИ: Боки 13 дури 20 години така се облекува, имаше брендирани парчиња и пред “РЕКЕТ”

Новинарот и аналитичар Сашо Ордановски во вчерашното гостување во „ТВ24“ aко постои волја во судството, може да се решаваат...

Рејхан Бајрами / 19 февруари, 2020 7:12

Со ова, таа најави дека и антикорупционерите ќе се позанимаваат со енормните додатоци, што екс-шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, како од ракав им ги доделувала на своите колеги.

Кој и платил на Катица Јанева полиса од 2.7 милиони?

Порталот Економски Лидер ексклузивно открива нови чудни детали поврзани со работењето на Специјалното Јавно Обвинителство...

Катерина Крстиќ / 11 декември, 2019 17:28

Катица Јанева по овој основ земала 4.000 евра месечно. Таканаречениот бонус за доверливост стартувал од, за обвинителите скромни, а за јавноста енормни 1.140 евра месечно.

Народот гладува и се сели, а Обвинителите си делат бонуси од кои боли глава!

Освен Катица Јанева и другите обвинители од СЈО добро се „нафатирале“ за време на нивниот мандат. Најплодна година за сите...

Перо Милчин / 25 ноември, 2019 0:38

Во најновиот број на неделникот ФОКУС

БОМБА НА АЛИ АХМЕТИ: Се манипулира со системот за избор во Академијата за судии и обвинители !

Во најновиот број на неделникот ФОКУС лидерот на ДУИ и коaлиционен партнер на СДСМ во Владата Али Ахмети и самиот ги потврди...

Узунов Бобан / 23 септември, 2019 12:35