Тој по приведувањето е упатен во Кривичниот суд во Скопје, каде е на распит пред судија по претходна постапка.

ОБВИНИТЕЛСТВОТО БАРА ПРИТВОР ЗА КАМЧЕВ

Обвинителката Вилма Рускоска за МИА потврди дека за бизнсименот Орце Камчев ќе биде побаран притвор, пренесе тв24! Камчев...

Мирко Бачиќ / 14 март, 2021 14:57

Истрагата што ја водело Обвинителството за организиран криминал траела неколку месеци кое денеска го поднесе актот.

Д-р Вело Марковски и уште седум други обвинети за шверц на артефакти

Познатиот македонски епидемиолог, Вело Марковски, кој е член на Извршниот комитет ВМРО-ДПМНЕ е дел од осумчлената група обвинета...

Владо Марин / 31 декември, 2020 18:18

Денешното рочиште се одложи затоа што еден обвинет во „Моќник“ е позитивен на ковид, еден е во изолација, а тројца не добиле уредна покана.

Милошоски: Ќе докажеме дека „Моќник“ е политички мотивиран и правно неиздржан случај

Обвинението за „Моќник“ е паушално и политички мотивирано, рече пратеникот Антонијо Милошоски, кој е еден од обвинетите...

Перо Милчин / 25 ноември, 2020 12:42

Пријавените обвинители наскоро ќе бидат повикани на интервју и ќе се „борат“ за пет отворени места во Обвинителството.

Повеќето обвинители од СЈО конкурирале за работа во обвинителството на Русковска

Повеќето обвинители од веќе згаснатото Специјалното јавно обвинителтво (СЈО) конкурирале на огласот распишан за избор на...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 18:31

Тој денеска со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари од власта.

Пола семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ-ова е листата на оние кои добија кривични од Боки 13

Првообвинетиот во случајот Рекет, Боки 13 кој доби 9 години казна затвор за истиот, денеска потврди дека поднесените кривични...

Катерина Крстиќ / 9 јули, 2020 18:40

Борбата против криминалот и корупцијата, како што посочи таа, е долга и макотрпна и тоа се гледа не само кај нас, туку и во сите други држави.

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално...

Катерина Крстиќ / 30 јуни, 2020 23:08

Најголем сомнеж фрла ноторниот факт дека овој закон, така како што е срочен, се обидува да регулира материја за која е „надлежен“ еден друг закон.

ГЕРОСКИ: Нека ви е на здравје законот на сите што ќе си обезбедите неказнивост за вашите злодела!

Не знам дали овој парламентарен состав, пред самото распуштање, ќе го усвои новиот закон за Јавното обвинителство. Очекувам...

Мате Парлоф / 15 февруари, 2020 13:32

За една година од денес ќе бараат да се донесе нов Закон за Јавно обвинителство!

БОЈАЏИ: Кој нормален човек во ова земја има потреба од тој закон за Јавно обвинителство?

Кој нормален човек во ова земја има потреба од тој закон за Јавно обвинителство? На кој нормален човек се однесува тој закон...

Владо Марин / 11 февруари, 2020 6:48