На почетокот на својот говор, рускиот претседател потсети на значењето на јубилејот - 75-годишнината од уништувањето на нацизмот и основањето на ООН.

ПУТИН ЈА ПОНУДИ РУСКАТА ВАКЦИНА БЕСПЛАТНО ЗА СЛУЖБЕНИЦИТЕ НА ООН: Вакцината треба да биде достапна за сите!

Русија е отворена за партнерство во борбата против вирусот и предлага да се одржи видео конференција за вакцините. Тој предложи...

Катерина Крстиќ / 24 септември, 2020 14:08

Како последица на тоа, тој предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа што може да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да поткопа децениски напредок и да ги влоши вкоренетите нееднаквости”.

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Денеска Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации рече дека оваа пандемија на коронавирус довела до најголемо...

Катерина Крстиќ / 4 август, 2020 12:13

Според извештајот бројот може да се искачи на повеќе од 250 милиони.

ОН: Ќе се зголеми бројот на гладни луѓе во светот поради коронавирусот!

Како последица на економските последици од коронавирус годинава може да дојде до зголемување на бројот на лица кои се соочуваат...

Катерина Крстиќ / 21 април, 2020 22:29

Јане Велковски стана симбол на борбата на пациентите со оваа болест .

Малиот Јане со голема порака : Ми сметаат пречките од околината, сакам да пораснам во независен човек

Јане Велковски кој има само 11 години и е застапник за правата на децата со попреченост на панел дискусијата во ОН, со својот...

Катерина Крстиќ / 21 ноември, 2019 10:25

Премиерот Зоран Заев е во Њујорк, на 74. Генерално собрание на Обединетите нации...

Заев од Њујорк: “Само неколку недели до октомврискиот самит, Македонија заслужува датум за преговори”

Премиерот Зоран Заев замина во Њујорк, на 74. Генерално собрание на Обединетите нации, а веднаш по неговото пристигнување...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2019 18:12

Белгија, Франција, Германија, Италија, Холандија, Полска, Шведска, Англија и САД со поддршка, сите останати членки на ОН против формирањето косовска војска

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Советот за безбедност на Обединетите нации одржува седница на барање на Србија и Русија по повод одлуката на Приштина за...

Мартин Попоски / 18 декември, 2018 7:57

Специјалниот претставник за преговорите за спорот со името, Нимиц со пост пензионерска дипломатска офанзива со поддршка од САД да го обезбеди Преспанскиот пред ОН

Грците задоволни што нема македонско малцинство, го бараат Нимиц за ОН

По најавите од кабинетот на Путин дека Преспанскиот бил или не ратификуван и од двете држави, сепак ќе се соочи со вето во...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 10:00

И покрај напорите на грчкиот премиер да го разубеди рускиот претседател, Русија останува на ставот дека заедно со Кина и Турција ќе го оспорат Преспанскиот пред СБ при ОН

Преспанскиот договор сепак ќе се соочи со вето пред СБ на ОН

И по средбата Ципрас – Путин останува јасно дека Русата Федерација ќе го блокира Преспанскиот договор пред Советот за...

Мирко Бачиќ / 12 декември, 2018 6:01