Неделава се очекува иницијатива за преиспитување на повреда на начелата на меѓународнот право пред ОН од Русија, Кина, Турција и земјите кои не признале по уставното име

ОН го послушаа Иванов, ќе се решава за Преспанскиот?

Обединетите Нации, преку Советот за безбедност на иницијатива на Руската Федерација, ќе заседава за Преспанскиот договор,...

Мартин Попоски / 4 ноември, 2018 12:05

Поранешниот дипломат, Москопулос, оценува дека ако се чека ратификација во март на Преспанскиот договор, во ОН Русија веќе побара седница за вето во реализацијата на истиот

Преспанскиот договор ќе “падне” во Обединетите нации

Димитрис Москопулос, пензиониран грчки дипломат и поранешен амбасадор во Косово, смета дека Преспански договор, дури и да...

Мартин Попоски / 1 ноември, 2018 10:02

Првиот медијатор за спорот со името, одамна пензионираниот Робин ОНил, излезе од "плакар" со променет став од пред 25 години, Македонија мора да е Северна дури и да не сака Грција

Македонија да го промени името иако Грција нема да го ратификува договорот

Првиот медијатор во спорот со името, именуван од Обединетите Нации, Робин ОНил, по 25 години го промени ставот.  Робин ОНил,...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2018 9:50

Откако Ердоган се закани со вето во НАТО за земја која нема да се вика Македонија, и Русија со изјава дека ќе стави вето во ОН на било кое ново име на државата која еднаш ја признале

Русија еднаш призна независна Република Македонија, нема признавање со ново име

Претседателот на Русија, Владимир Путин, со остри реакции го осудил теророт со кој власта во во Македонското собрание обезбедила...

Мартин Попоски / 22 октомври, 2018 10:28

КФОР како безбедносни сили на Косово под директна ингеренција на ОН најдобри треба да знаат дека Тачи не е претседател на земја, како Косово за ОН не е ни независна држава

КФОР: Тачи може да оди каде сака низ Косово, не му треба дозвола од никого

Портпаролот на меѓународните сили на Косово – КФОР, Винченцо Грацо, изјави дека косовскиот претседател Хашим Тачи може...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 7:09

По Турција за која во НАТО сме Република Македонија, и Руската Федерација најави вето ако прашањето за промена на името влезе во процедура во Обединетите Нации во СБ

Русија најави вето за промена на името во Советот за безбедност на ОН

На 30 септември, Република Македонија одржа референдум за Преспанскиот договор, кој предвидува промена на името на земјата...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 7:02

Србија оцени дека косовското прашање се "разводнува" со посредство на Европската Унија, па планира да го врати на маса во ОН каде што Косово не е независна држава

Српски министер бара враќање на преговорите Белград – Приштина во ОН бидејќи пропаднале во ЕУ

Откако идејата на претседателот на Косово, Хашим Тачи за размена на територии не наиде на поддршка, Србија планира проблемот...

Мирко Бачиќ / 2 октомври, 2018 13:20

Пропаднатиот референдум и килавиот Договор од Преспа за промена на името, го вратија од пензија медијаторот Метју Нимиц кој повикува на неразумни решенија и акти

Нимиц: Фокусот ставете го на оние кои гласаа “за”, другите не се ни битни

Медијаторот за спорот со името, проблем кој е плод на имагинацијата на нашиот јужен сосед, Метју Нимиц, и понатаму смета дека...

Мирко Бачиќ / 9:13