Договорот за добрососедство премина во Договор за капитулација на Македонија, за што и Коѕијас знае дека 145 држави или над 2/3 од земјите на ОН не признале под уставното име

Коѕијас прогласи победник во преговорите, соседната земја никогаш нема да е Македонија

Грција е победник во преговорите за  името  бидејќи во иднина  веќе никој нема соседната земја да ја вика Македонија...

Мирко Бачиќ / 10 септември, 2018 7:28

Соединетите Американски Држави ја скратија помошта која преку ОН им се доделува на Палестина, Германците ја зголемија сумата за 81 милион евра

Откако САД ја скратија, Германија ја зголеми помошта за Палестинците

Германија најави дека ќе ја зголеми финансиската помош за Палестинците преку Обединетите нации, откако САД решија да скратат...

Мирко Бачиќ / 31 август, 2018 14:50

Обединетите нации за виновен го сметаат режимот на Асад, иако постои еден факт, Европа ја чека нова бегалска криза

“Бран”од 800.000 бегалци ќе тргне од Сирија

Офанизвата на сирискиот режим во покраината Идлиб во северозападна Сирија може да натера на бегство дури 800.000 цивили, кои...

Мирко Бачиќ / 30 август, 2018 7:55

Се проценува дека од геноцидот околу 700.000 Рохинџи побегнаа и најголем дел од нив сега живеат во бегалски кампови во соседен Бангладеш

ОН: Мјанмарски генерали мораат на суд поради “геноцидни намери” против Рохинџи

Мјанмарската армија со „геноцидни намери“ извршила масовни убиства и силување членови на мулсиманското малцинство Рохинџи,...

Мирко Бачиќ / 28 август, 2018 12:43

Фото финишот за референдумот за промена на името сепак ќе го има претседателот Иванов во Обединетите Нации

Власта во паника – Иванов 7 дена пред референдумот ќе се обрати пред ОН

Како е планирано Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов седум дена пред референдумот за промена на името ќе се обрати...

Мирко Бачиќ / 27 август, 2018 7:51

Иако одамна укината формата на "современо" ропство е широко распространета

Во Македонија 18.000 луѓе живеат во современо ропство

Во Македонија во услови на современо ропство живеат околу 18 илјади лица или 8.7 од илјада македонски државјани се робови покажува...

Мирко Бачиќ / 8 август, 2018 12:22

Се поизвесно е дека Ципрас нема да обезбеди доволно поддршка за ратификација на Договорот со "земјата која нема име"

Што ако Грција не го ратификува Договорот? Што е ЕУ – а што НАТО?

Независни Грци – политичката партија која единствено ја одржува Владата на премиерот Ципрас во “живот” се се појасни...

Мирко Бачиќ / 18 јули, 2018 12:06